Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը չի բացառել, որ երկրում իրականացված պետական հեղաշրջման փորձի հետ կապված մի քանի հազար մարդու նկատմամբ մահվան դատավճիռ կկայացվի: Այս մասին նա հայտարարել է CNN-ին տված հարցազրույցում:
Նրա խոսքով՝ ակնհայտ հանցագործություն է կատարվել՝ դավաճանություն: «Պահանջները չեն կարող մերժվել ձեր սեփական կառավարության կողմից»,- ասել է նա:
Էրդողանը նշել է, որ մահապատժի վերականգնման համար խորհրդարանի որոշումն է անհրաժեշտ՝ համապատասխան սահմանադրական միջոցներ ձեռնարկելու համար. «Եթե խորհրդարանը նման որոշում կայացնի, ապա ես, որպես նախագահ, հավանության կարժանացնեմ այն»:
Մեկնաբանելով պետական հեղաշրջման մասնակիցների նկատմամբ մահապատժի իրականացման մասին ամբոխի պահանջները՝ Էրդողանն ասել է. «Ինչո՞ւ մենք պետք է տարիներ շարունակ նրանց բանտում պահենք եւ կերակրենք: Դա ժողովուրդն է ասում: Նրանք կորցրել են հարազատներին: Մարդիկ տառապում են, մենք պետք է շատ զգույշ գործենք»:

President of Turkey Recep Tayyip Erdogan did not rule out death penalty for the thousands of arrested in connection with the attempted coup in Turkey.
“There is a clear crime of treason and your request can never be rejected by our government,” President Erdogan said in an exclusive interview with CNN's Becky Anderson.
He said the parliament has to decide on restoring death penalty, and if it dies, he will approve it.
Commenting on people's calls for the death penalty for coup plotters, Erdogan said: “’Why should I keep them and feed them in prisons, for years to come?' -- that's what the people say.”