ԱՄՆ-ը վերսկսել է ավիահաղորդակցությունը Թուրքիայի հետ, որը դադարեցվել էր հեղաշրջման փորձի պատճառով. միաժամանակ երկարաձգվել է Թուրքիա չայցելելու նախազգուշացման ժամանակահատվածը՝ կապված ահաբեկչական սպառնալիքի հետ, հաղորդում է ԱՄՆ պետքարտուղարությունը:
«ԱՄՆ օդային տրանսպորտի դաշնային գործակալությունը (FAA)  չեղարկել է հուլիսի 15-ի արված որոշումը, որը խանգարում էր ամերիկյան կամ այլ տրանսպորտային ընկերություններին ու ավիաընկերություններին թռիչքներ իրականացնել դեպի թուրքական օդանավակայաններ... ԱՄՆ-ի եւ Թուրքիայի միջեւ նորմալ ավիահաղորդակցությունը վերսկսվել է»,-նշում է պետքարտուղարությունը:
«Այդուհանդերձ, պետքարտուղարությունը նախկինի պես զգուշացնում է ԱՄՆ քաղաքացիներին, որ Թուրքիայում ահաբեկչական տարբեր խմբերի կողմից ահաբեկչության սպառնալիքը պահպանվում է եւ անհրաժեշտ է խուսափել Թուրքիայի հարավ-արեւելք այցելություններին»,-ասված է հաղորդագրությունում:

Соединенные Штаты возобновили авиасообщение с Турцией, остановленное из-за переворота, но продлили рекомендацию не посещать страну из-за террористической угрозы, сообщает госдепартамент, передает РИА Новости.
«Федеральное агентство воздушного транспорта (FAA) отменило рекомендацию от 15 июля 2016, которая была выпущена после старта провалившегося военного переворота в Турции. Она мешала американским или прочим транспортным компаниям и авиакомпании вылетать или прилетать в турецкие аэропорты… Нормальное авиасообщение США и Турции возобновилось», — отмечает госдеп.
«Тем не менее, госдепартамент по-прежнему предупреждает американских граждан относительно серьезных угроз от террористических групп всюду в Турции и о необходимости избегать путешествий в юго-восточную Турцию», — говорится в сообщении.