ԱՄՆ Քալիֆորնիայի նահանգի Օքլենդ քաղաքում մշակութային կենտրոնում բռնկված հրդեհից 9 մարդ է զոհվել։ Մշակութային կենտրոնում մասնավորապես գտնվում է Rave Cave գիշերային ակումբն ու տեղի նկարիչների ստուդիաները։ Այս մասին հայտնում է Fox2–ը։
ITV–ի տեղեկություններով՝ հրդեհը բռնկվել է դեկտեմբերի 3-ի գիշերը, երբ շենքում ավելի քան 100 մարդ կար։ Բռնկումից հետո սկսել են այցելուներին տարհանել։ Այդուհանդերձ հրշեջների խոսքով՝ շենքում կարող է մի քանի տասնյակ մարդ լինել, որոնք արգելափակված են մնացել։ Անհետ կորած է համարվում 13-25 մարդ:

Several people were killed in a fire in the city of Oakland, in California. The accident took place in the cultural center, where Rave Cave nightclub and studios of several local artists are located, reports Fox2.
According to ITV, the fire broke out on the night of December 3. There were more than 100 people in the building. The rescues started to evacuate visitors, after the fire had broken out. However, as the firefighters said, there could have been a few dozen people blocked in the building. Nothing is known yet about the causes of the fire.