Անկարայում սպանված Ռուսաստանի դեսպան Անդրեյ Կառլովի դին հայրենիք կտեղափոխվի երեքշաբթի, օդանավակայանում սգո արարողությանը կմասնակցի Թուրքիայի բարձրագույն ղեկավարությունը: Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին ասել է Անկարայում Ռուսաստանի դեսպանատան մամուլի ատաշե Իրինա Կասիմովան:
Թուրքիայում Ռուսաստանի դեսպանի վրա հարձակումն իրականացվել է Անկարայում՝ երկուշաբթի երեկոյան: ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտնել է, որ Կարլովը հրազենային վիրավորումը ստացել է հրապարակային միջոցառման ժամանակ, որի հետեւանքով հետո մահացել է: Ռուսաստանի արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունը կատարվածը ահաբեկչական հարձակում է որակել:
«Այսօր օդանավակայանում Թուրքիայի բարձրագույն ղեկավարության եւ դիվանագետների մասնակցությամբ տեղի կունենա սգո արարողություն: Այնուհետեւ դեսպանին՝ այրու, դեսպանատան բժշկի եւ Արտակարգ իրավիճակների նախարարության հոգեբանի ուղեկցությամբ կտեղափոխեն հայրենիք»,- ասել է գործակալության զրուցակիցը՝ հավելելով, որ Ռուսաստանում քննչական խումբ է ստեղծվել, որը երեքշաբթի Անկարա կժամանի եւ մի քանի օր շարունակ կաշխատի թուրք գործընկերների հետ:
Դիվանագետն ասել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կարգադրության համաձայն դեսպանատունն իր առաջարկները կներկայացնի Կառլովին պետական պարգեւի արժանացնելու եւ նրա հիշատակը հավերժացնելու համար:
«Մենք կարծում ենք, որ հարձակումը սադրանք է՝ ուղղված երկկողմանի հարաբերությունների կարգավորման տապալմանը, մեծապես այն նպատակով, որպեսզի խոչընդոտեն Սիրիայում ահաբեկչության դեմ արդյունավետ պայքարին»,- ընդգծել է Կասիմովան:

Тело убитого в Анкаре российского посла Андрея Карлова будет отправлено на родину во вторник, в траурной церемонии в аэропорту примет участие высшее руководство Турции. Об этом заявила РИА Новости пресс-атташе посольства РФ в Анкаре Ирина Касимова.
Вооруженное нападение на российского посла в Турции произошло в Анкаре в понедельник вечером. Как сообщил МИД России, Карлов получил огнестрельное ранение на публичном мероприятии и впоследствии скончался. Российское внешнеполитическое ведомство квалифицировало произошедшее как теракт.
«Сегодня в аэропорту пройдет траурная церемония с участием высшего руководства Турции и представителей дипкорпуса. После этого тело посла в сопровождении вдовы, врача посольства и психолога МЧС будет отправлено на родину», — сказала собеседница агентства.
Она добавила, что в России сформирована следственная группа, которая прибудет во вторник в Анкару. «В нее входят представители МЧС и Следственного комитета России. В течение нескольких дней они будут работать с турецкими коллегами», — сказала Касимова.
Дипломат сообщила, что в соответствии с указанием президента РФ Владимира Путина посольство представит свои предложения по представлению Карлова к государственной награде и увековечению его памяти.
«Мы считаем, что это нападение является провокацией, направленной на подрыв процесса нормализации двусторонних отношений, во многом для того, чтобы не допустить эффективной борьбы с терроризмом в Сирии», — подчеркнула Касимова.