Չինաստանում օտարերկրացիներին կպարտավորեցնեն երկիր մուտք գործելիս մատնահետք հանձնել: Այս մասին գրում է Lenta-ն՝ վկայակոչելով Ecns.cn կայքը:
Մատնահետք պետք է հանձնեն Չինաստան ժամանող այլ երկրների՝ 14-70 տարեկան քաղաքացիները, բացի դիվանագիտական անձնագրերով ժամանողներից, պաշտոնական պատվիրակությունների անդամներից եւ պետական պաշտոնյաներից: Բացառություն կլինի նաեւ մի շարք այլ դեպքերում, որոնք նախատեսված կլինեն երկկողմ պայմանագրերով:
Մատնահետքի ընդունման առաջին կենտրոնը փետրվարի 10-ին կբացվի Գուանդուն նահանգի Շենչժեն քաղաքի օդանավակայանում, այնուհետեւ այս միջոցը կներդրվի նաեւ սահմանային այլ անցակետերում:

Иностранцев обяжут при въезде в Китай делать отпечатки пальцев, сообщает Lenta со ссылкой  на портал Ecns.cn.
По его данным, решение об этом приняло Министерство общественной безопасности (МОБ) после того, как новые правила утвердил Госсовет.
Проходить дактилоскопию должны будут все приезжие граждане других стран в возрасте от 14 до 70 лет, кроме тех, кто прибывает в КНР по дипломатическим паспортам, членов официальных делегаций и государственных служащих. Также исключения могут быть сделаны в ряде особых случаев, оговоренных двусторонними соглашениями.
Первый пункт по сбору отпечатков пальцев откроется 10 февраля в аэропорту города Шэньчжэнь (провинция Гуандун), а затем данная мера будет введена и на других пункты пересечения границы.