Հայաստանը երբեք չի հրաժարվել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցություններից ու Երեւանը պատրաստ է քննարկել բարձր մակարդակի վրա նոր հանդիպման հնարավորությունը, եթե Բաքուն կատարի նախորդ հանդիպումների ժամանակ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները; Այս մասին հայտնել է Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը իսպանական EFE գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հեռանկարներին։
«Մենք երբեք բանակցություններից չենք հրաժարվել, այդ թվում բարձր մակարդակի վրա հանդիպումներից։ Մենք ուզում ենք , որ նախորդ հանդիպումների ժամանակ ձեռքբերված պայմանավորվածությունները գոնե մասամբ կատարվեն, ու նոր միայն պատրաստ կլինենք մտածել նոր հանդիպման մասին։ Ի՞նչ իմաստ ունի հանդիպելը, եթե չի կատարվում այն, ինչի մասին արդեն պայմանավորվել ենք։
Որպես օրինակ կարող եմ պատմել Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում տեղի ունեցած վերջին երկու հանդիպումների մասին։ Մենք պայմանավորվել էինք ստեղծել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հետաքննության մեխանիզմ, նվազեցնելու համար շփման գծում լարվածությունը։ Դա նաեւ հիմք կծառայեր հետագա բանակցությունների համար։ Բայց ցավոք այդ պայմանավորվածությունը չի իրականացվել։ Ավելին՝ Վիեննայի հանդիպումից երկու շաբաթ անց Ադրբեջանը հայտնել է այն մասին, որ այդ հայտարարությունները ՄԽ համանախագահներն էին արել ու որ ԲԱքուն դրանց հետ որեւէ առնչություն չունի»,- ասել է մասնավորապես նախագահը։
Անդրադառնալով Երեւանի կողմից ԼՂՀ անկախության ճանաչմանը, Սերժ Սարգսյանը նկատել է, որ Հայաստանը չի անում դա, որպեսզի շարունակի բանակցային գործընթացը։
«Հայաստանը մասնակցում է այդ բանակցություններին, քանի որ Ադրբեջանը չի ուզում երկխոսել Ղարաբաղի հետ։ Այսպես թե այնպես Ղարաբաղը մասնակցում է բանակցային գործընթացին, քանի որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կանոնավոր այցելում են Ղարաբաղ ու ղարաբաղյան իշխանություններին տեղեկացնում գործընթացի մասին։ Պատկերացրեք, եթե այսօրվա պայմաններում Հայաստանը ճանաչի Ղարաբաղի անկախությունը։ Դա վերջ կտա բանակցություններին։ Իսկ ինչպես գիտեք, բանակցությունների այլընտրանքը պատերազմն է»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը։
Սակայն, հավելել է նա, ամեն ինչ կախված է կոնկրետ իրավիճակից։ Հայաստանը կարող է փոխել իր դիրքորոշումը։ «Ես բազմիցս ասել եմ, որ եթե Ադրբեջանը վերսկսի լայնածավալ ռազմական գործողությունները Լեռնային Ղարաբաղում, մենք անմիջապես կճանաչենք անկախությունը, քանի որ Հայաստանը ԼՂՀ ժողովրդի անվտանգության երաշխավորն է",- շեշտել է պետության ղեկավարը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի քաղաքականությունը շատ պարզ է։ Բաքուն փորձում է լարված իրավիճակ պահպանել ու ճնշում գործադրել Հայաստանի ու Ղարաբաղի վրա։
Լարվածությունը հասել է իր գագաթնակետին անցած տարվա ապրիլին, երբ ադրբեջանցիները միանգամից մի քանի ուղղություններով հարձակումներ էին սկսել։ Դրա հետեւանքով թե հայկական, թե ադրբեջանական կողմը կորուստներ են կրել։ Ռազմական գործողություններն էին դարձել Վիեննայի հանդիպման հիմնավորումը, շեշտեց նախագահը։
«Իրավիճակը չի բարելավվել, այն շարունակում է մնալ լարված։ Այդ իրադարձություններից հետո մենք գիտակցեցինք, որ միշտ պետք է զգոն լինենք շփման գծում, մենք պետք է ավելի շատ ժամանակակից զենք գնենք, որպեսզի ֆիքսենք հակառակորդի ցանկացած շարժում։ Ադրբեջանցիները չէին կարծում, թե այդքան կորուստ կկրեն, ու գիտակցեցին, որ այնքան ուժեղ չեն, որ կարողանան կարճ ժամանակում լուծել այդ խնդիրը»,- ամփոփեց Սերժ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ մոտ ապագայում քիչ հավանական են լայնածավալ ռազմական գործողությունները, սակայն դրանց պետք է պատրաստ լինել։

Армения никогда не отказывалась от переговоров по урегулированию карабахского конфликта, и Ереван готов обсуждать возможность новой встречи на высшем уровне, если Баку выполнит достигнутые на предыдущих встречах договоренности. Об этом заявил президент Армении Серж Саргсян в интервью испанскому агентству EFE, коснувшись перспективы нормализации отношений с Азербайджаном.
«Мы никогда не отказывались от переговоров, включая встреч на высшем уровне. Мы хотим, чтобы достигнутые на предыдущих встречах договоренности были хотя бы частично выполнены, и только потом готовы думать о новой встрече. Зачем встречаться, если не выполняется то, о чем уже договорились?
В качестве примера могу рассказать о последних двух встречах в Вене и Санкт-Петербурге. Мы договорились создать механизм для расследования случаев нарушения режима прекращения огня с целью снизить напряженность на линии соприкосновения. Это также послужило бы базой для дальнейших переговоров. Но, к сожалению, эта договоренность не была реализована. Более того, спустя две недели после встречи в Вене Азербайджан заявил о том, что эти заявления были сделаны сопредседателями МГ и что Баку не имеет к ним никакого отношения», -  сказал, в частности, президент.
Обращаясь к вопросу признания Ереваном независимости НКР, глава государства отметил, что Армения не делает этого с целью продолжить переговорный процесс.
«Армения участвует в этих переговорах, потому что Азербайджан не хочет вступать в диалог с Карабахом. Так или иначе, Карабах участвует в переговорном процессе, поскольку сопредседатели Минской группы ОБСЕ регулярно посещают Карабах и информируют карабахские власти о процессе. Представьте себе, если в сегодняшних условиях Армения признает независимость Нагорного Карабаха. Это положит конец переговорам. И как известно, альтернативой переговорам является война», - сказал Серж Саргсян.
Однако, добавил он, все зависит от конкретной ситуации. Армения может поменять свою позицию. «Я неоднократно говорил, что, если Азербайджан возобновит широкомасштабные военные действия в Нагорном Карабахе, мы незамедлительно признаем независимость, поскольку Армения является гарантом безопасности народа НКР», - подчеркнул глава государства.
По его словам, политика Азербайджана очень ясна. Баку пытается сохранить напряженную ситуацию и оказать давление на Армению и Карабах.
Напряженность достигла своего пика в апреле прошлого года, когда азербайджанцы начали наступление сразу в нескольких направлениях. Впоследствии как армянская сторона, так и азербайджанская понесла потери. Боевые действия стали основанием встречи в Вене, подчеркнул президент.
«Ситуация не улучшилась, она продолжает оставаться напряженной. После этих событий мы осознали, что всегда должны быть бдительными на линии соприкосновения, мы должны купить больше современного оружия для того, чтобы зафиксировать любое движение противника. Азербайджанцы не думали, что понесут так много потерь, и осознали, что не настолько сильны, чтобы решить эту проблему в краткосрочный период», - заключил Серж Саргсян, добавив, что вряд ли следует ожидать крупномасштабных боевых действий в ближайшем будущем, однако всегда нужно быть к ним готовым.