Հայաստանի արդարադատության նախարար Գեւորգ Դանիելյանը եւս անդրադարձել է «Կոշ» ՔԿՀ-ում Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ կիրառված բռնությանը եւ այդ առնչությամբ նամակ հղել Մարդու իրավունքների պաշտպանի Արմեն հարությունյանին: Նամակում, մասնավորապես, նշվում է.
«ՀՀ արդարադատության նախարարությունում քննարկվել է նոյեմբերի 11-ին «Կոշ» ՔԿՀ-ի դատապարտյալ Նիկոլ Փաշինյանի` իր նկատմամբ բռնություն գործադրելու վերաբերյալ հայտարարության առնչությամբ Ձեր կողմից մամուլին ներկայացված հաղորդագրությունը, որում անընդունելի եք համարել ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Զ.Փոստանջյանի եւ ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հասարակայնության հետ կապերի բաժանմունքի պետ Ա.Բաբայանի կողմից, մինչեւ հայտարարության հիմքով քննության, մասնավորապես` դատաբժշկական փորձաքննության ավարտը, պաշտոնական հայտարարություններ անելը:
Այդ առթիվ անհրաժեշտ եմ համարում իրազեկել, որ կոնկրետ ՀՀ ԱՆ ՔԿՎ հասարակայնության հետ կապերի բաժանմունքի պաշտոնական հայտարարությունը ոչ թե նախորդել, այլ` հաջորդել է նյութերի նախապատրաստմանը: Մասնավորապես, մինչեւ պաշտոնական հայտարարությունը, այսինքն` մինչեւ նոյեմբերի 11-ի ժամը 11.00-ը, նյութերը նախապատրաստող պաշտոնատար անձը բացատրություն է վերցրել Ն.Փաշինյանի հետ նույն կացարանում գտնվող բոլոր դատապարտյալներից, ՔԿՀ-ի հերթապահություն իրականացնող բոլոր աշխատակիցներից (դատապարտյալ Ն.Փաշինյանը հրաժարվել է բացատրություն տալուց), կազմակերպել է Ն.Փաշինյանին մարմնական զննության ենթարկելը եւ սահմանված կարգով կազմել արձանագրություն, կազմակերպել է նաեւ անկողնային պարագաների եւ հագուստի զննություն եւ դարձյալ սահմանված կարգով կազմել  արձանագրություն, նյութերին կցել է դատապարտյալի անձանական գործի հիման վրա սահմանված կարգով կազմված տեղեկանքը եւ այլն: Հավելեմ, որ հիշյալ գործողությունների կատարման հիմնական մասին ներկա են գտնվել նաեւ հասարակական դիտորդները, որոնք եւս առանձնազրույց են ունեցել դատապարտյալների հետ:
Տվյալ դեպքում, մասնավորապես բավարար հիմքերի առկայության տեսանկյունից, պաշտոնական հաղորդագրություն անելը համարվել է նպատակահարմար` նկատի ունենալով հարցի նկատմամբ հանրության իրավաչափ հետաքրքրությունը:
Այսպիսով, ձեռք բերված նյութերը բավարար են եղել դատավարական որոշում կայացնելու համար: Ինչ վերաբերում է նաեւ դատաբժշկական փորձաքննություն նշանակելուն, ապա դա  արվել է համապատասխան միջնորդության հիմքով եւ հիշյալ նյութերի պարագայում դիտվել է սոսկ լրացուցիչ դատավարական գործողություն»:

Министр юстиции Армении Геворг Даниелян также коснулся насилия, примененного в отношении Никола Пашиняна в уголовно-исполнительном учреждении «Кош» и в связи с этим направил письмо Защитники прав человека в Армении Армену Арутюняну, где, в частности, сказано:
«В Министерстве юстиции Армении имело место обсуждение в связи с Вашим сообщением в СМИ относительно заявления заключенного Никола Пашиняна о том, что в уголовно-исполнительном учреждении «Кош» в отношении него было применено насилие, где Вы назвали неприемлемым факт заявлений со стороны депутата парламента Армении З. Постанджян и начальника отделения по связям с общественностью Уголовно-исполнительного управления Министерства юстиции Армении А. Бабаяна до завершения следствия, на котором основаны заявления, в частности судебно-медицинской экспертизы, и его официальных результатов.
В этой связи считаю необходимым заявить, что официальное заявление отделения по связям с общественностью Уголовно-исполнительного управления Министерства юстиции Армении не предшествовало предварительной подготовке материалов, а имело место после него. В частности, до официального заявления, то есть то 11:00 часов 11 ноября, должностное лицо, готовящее материалы, получило объяснения у всех заключенных, содержащихся в одной и той же камере с Николом Пашиняном, у всех дежурных надзирателей уголовно-исполнительного учреждения (осужденный Никол Пашинян отказался давать объяснение), организовало телесный осмотр Никола Пашиняна и по установленному порядку составило протокол, также организовало осмотр постельных принадлежностей и одежды и вновь по установленному порядку составило протокол, прикрепило к материалам составленную согласно установленному порядку справку на основании личного дела Никола Пашиняна и так далее. Добавлю, что при осуществлении вышеуказанных действий присутствовали общественные наблюдатели, которые тоже провели приватные беседы с заключенными.
В данном случае, в частности с точки зрения наличия достаточных оснований, выступление с официальным заявлением было посчитано целесообразным, имея ввиду заинтересованность общественности в данном вопросе. Итак, полученные данные были достаточны для принятия судебно-процессуального решения. Что касается назначения судебно-медицинской экспертизы, то это было сделано на основании соответствующего ходатайства и в условиях наличия вышеуказанных данных считается всего лишь дополнительным судебно-процессуальным действием».