Եվրոպական տիեզերական գործակալության մասնագետները մտադիր են Լուսնի ապագա բնակիչների համար համալիր կառուցել։ Նրանք համարում են, որ Շեքլթոն խառնարանը , որը գտնվում է Լուսնի Հարավային բեւեռում, ամենաբարենպաստ վայրն է մարդկանց համար, քանի որ այն անընդհատ արեւի լույսի տակ է այնտեղ մեծ քանակության սառած ջուր կա։
DailyStar-ի փոխանցմամբ, լուսնային քաղաքում նախատեսված են նաեւ եկեղեցի ու խաղահապարակ։ Համալիրի կենտրոնում լինելու աստղադիտարան՝ հզոր հեռադիտակով։
Նկարիչներ Խորխե Մանյես Ռուբիոն, համալիրի նախագծի հեղինակը, պատմել է, որ այս աշխատանքում իրեն ոգեշնչել են հին տաճարները այդ թվում Էլ -Կարակոլը՝ մայաների աստղադիտարանը, որը գտնվում է Չիչեն -Իցա տաճարում։ Նրա կարծիքով հին քաղաքակրթությունները մեծ կապեր են ունեցել տիեզերքի հետ, չնայած ժամանակակից տեխնոլոգիաները ավելի շատ հնարավորություններ են տալիս այլ աշխարհները ուսումնասիրելու համար։
Մշակողները ծրագրում են շենքը ստեղծել լուսնային հողից, 3D տեխնոլոգիաների օգնությամբ։ Իսկ համալիրի ներսում լինելու է պատուհան, որից հնարավոր կլինի յուրաքանչյուր 14 օրը մեկ դիտել Երկիրը։

Специалисты Европейского космического агентства планируют построить для будущих поселенцев Луны комплекс. Они считают, что кратер Шеклтон, расположенный на Южном полюсе Луны, самое благоприятное место для людей, так как все время залит солнцем и имеет большое количество замерзшей воды.
По сообщению DailyStar, в «лунном» городе будет находиться храм для богослужений, площадки для игр, общения. В центре комплекса, под названием Пик Вечного Света, расположится обсерватория с мощным телескопом, передает Oane
Художник Хорхе Маньес Рубио, создатель проекта комплекса, рассказал, что на работу его вдохновляли старинные храмы, в том числе и Эль-Каракол – обсерватория индейцев майя, находившаяся в храме Чичен-Ица. По его мнению, древние цивилизации имели большую связь с космическим пространством, хотя сейчас технологии позволяют проделывать больше работы по изучению иных миров.
Разработчики планируют создать здания из лунного грунта, с помощью 3D-технологий. В самом дворце проделают обзорное окно, через которое можно будет наблюдать за Землей через каждые 14 дней.