ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է, որ ինքը Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինին առաջարկել է Պեկինի համար ավելի բարենպաստ առեւտրային պայմաններ՝ Հյուսիսային Կորեայից բխող սպառնալիքին դիմակայելու հարցում օգնության դիմաց, ստեղծելով նոր համաձայնագրի հեռանկարը, որն ավելի է մեղմ է այն հեռանկարի համեմատ, որին Թրամփը ձգտում էր ԱՄՆ-ի ու Չինաստանի առեւտրային բալանսի դեֆիցիտի խնդիրը լուծելու համար, գրում է WSJ-ը։
WSJ-ին տված հարցազրույցում Թրամփը հայտնել է, որ անցյալ շաբաթ Սի Ցզինպինի հետ իր առաջին հանդիպման ժամանակ, ինքը նրան հայտնել է, որ իր վարչակազմը չի կարող համակերպվել Չինաստանի հետ առեւտրային դեֆիցիտի շարունակությանը։ «Բայց դուք ուզում եք չէ՞ մեծ գործարք կնքել։ Ուրեմն լուծեք Հյուսիսային Կորեայի խնդիրը,- ասել է Թրամփը Չինաստանի նախագահին,- Դա արժե առեւտրային դեֆիցիտին։ Ու դա արժե, որ ես կնքեմ ոչ այնքան լավ առեւտրային գործարք, որը կարող էի կնքել սովորական հանգամանքներում»։
Թրամփը նաեւ ասել է, որ չնայած իր նախընտրական խոստմանը՝ իր վարչակազմը Չինաստանին որպես արժութային մանիպուլյատոր չի քննադատի այն զեկույցում, որը պետք է ներկայացվի այս շաբաթվա վերջին։ Նրա խոսքով Չինաստանը դադարեցրել է արժութային մանիպուլացումները ու հիմա ավելի կարեւոր է կենտրոնանալ Հյուսիսային Կորեայի հարցում Պեկինի հետ համագործակցության վրա։
«Հյուսիսային Կորեայի միջուկային փորձարկումների կապակցությամբ ԱՄՆ աճող անհանգստության պայմաններում Թրամփը անցած հանգստան օրերին ավիակիր խումբ է ուղարկել Կորեական թերակղզի»,- նշում է պարբերականը։
ԱՄՆ նախագահը հայտնել է , որ նավեր ուղարկելու նպատակն է Հյուսիսային Կորեային հետ պահել հետագա գործողություններից։ Թրամփը, որը Չինաստանին քննադատել էր նրա համար, որ նա Փհենյանի վրա իր ազդեցությունն ավելի ակտիվ,չի գործածել, հայտնել է, որ Սի Ցզինպինի հետ հեռախոսային բանակցությունների ժամանակ ինքը նշել է, որ նա պետք է Հյուսիսային Կորեայի առաջնորդ Կիմ Չեն Ընին հայտնի, որ ԱՄՆ-ն ոչ միայն ավիակիրներ ունի, այլեւ ատոմային սուզանավեր, գրում է պարբերականը;
«Չի կարելի նման երկրին թույլատրել միջուկային ներուժ ու միջուկային զենք ունենալ,- ասել է Թրամփը,- Դա զանգվածային ոչնչացում է։ Նա դեռ չունի միջուկային զենքի ուղարկման համակարգեր, բայց դրանք էլ կլինեն»
Թրամփի խոսքով Սի Ցզինպինի հետ իրենք նաեւ քննարկել են Չինաստան հյուսիսկորեական ածխի մատակարարումների դադարեցումը։
Ավելի վաղ, այդ նույն օրը, Չինաստանը մի քիչ այլ կերպ է բնութագրել բանակցությունները ու առեւտրային պայմանագիրն ու Հյուսիսային Կորեան փոխկապակցված խնդիրներ չի անվանել։ Ըստ ԱԳՆ հայտարարության, Սի Ցզինպինը նշել է,որ երկու կողմերն էլ բարձր մակարդակի վրա երկխոսության բազմաթիվ մեխանիզմներ ունեն ու հիշատակել է երկու կողմերի համաձայնագիրը «Առեւտրի վերաբերյալ գործողությունների 100 օրվա ծրագրի» վերաբերյալ, որն անտեսվում էր նախորդ պաշտոնական չինական հաշվետվություններում, ասվում է հոդվածում։
Թրամփը Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ իր հարաբերությունները անվանել է գոյություն չունեցող, բայց ասել է, որ անցյալ շաբաթ Ֆլորիդայում իր առանձնատանը հանդիպումից հետո Սի Ցզինպինի հետ ջերմ հարաբերություններ է հաստատել։

Президент Дональд Трамп заявил, что он предложил президенту Си Цзиньпину более благоприятные для Пекина торговые условия в обмен на помощь в противостоянии угрозе со стороны Северной Кореи, создав перспективу нового соглашения, более мягкого по сравнению с тем, которого Трамп хотел в решении проблемы дефицита торгового баланса между США и Китаем,  пишет The Wall Street Journal.
Трамп заявил в обширном интервью WSJ, что он сказал Си Цзиньпину, когда они впервые встретились на прошлой неделе, что его администрация не может мириться с продолжением существования значительного торгового дефицита с Китаем. «Но вы хотите заключить большую сделку? Решите проблему в Северной Корее, - сказал Трамп китайскому лидеру. - Это стоит торгового дефицита. И это стоит того, чтобы я заключил не столь хорошую торговую сделку, какую мог бы заключить при обычных обстоятельствах».
Трамп также сказал, что его администрация не будет критиковать Китай как валютного манипулятора в отчете, который должен быть представлен на этой неделе, несмотря на обещание, которое он дал в ходе предвыборной кампании. По его словам, Китай прекратил валютные манипуляции, и важнее сосредоточиться на сотрудничестве с Пекином в отношении Северной Кореи.
«В условиях растущей обеспокоенности США в связи с ядерными испытаниями Северной Кореи Трамп в прошлые выходные отправил авианосную группу к Корейскому полуострову», - отмечает издание.
Президент США заявил, что целью отправки кораблей является удержать Северную Корею от дальнейших действий. Трамп, критиковавший Китай за то, что он не использовал свое влияние на Пхеньян более активно, сообщил, что во время часовых телефонных переговоров с Си Цзиньпином во вторник он сказал ему, что должен сообщить северокорейскому лидеру Ким Чен Ыну, что у США есть не только авианосцы, но и атомные подводные лодки, передает газета.
«Нельзя позволить такой стране иметь ядерный потенциал, ядерное оружие, - заявил Трамп. - Это массовое уничтожение. У него еще нет систем доставки ядерного оружия, но они будут».
По словам Трампа, Си Цзиньпином они также обсудили прекращение поставок северокорейского угля Китаю.
Ранее в тот же день Китай несколько иначе охарактеризовал эти переговоры и не назвал торговлю и Северную Корею взаимосвязанными проблемами. Согласно заявлению министерства иностранных дел, Си Цзиньпин отметил, что у обеих сторон есть многочисленные механизмы для диалога на высшем уровне, и упомянул соглашение двух сторон относительно «100-дневного плана действий» по торговле, которое игнорировалось в предыдущих официальных китайских отчетах, говорится в статье.
Трамп назвал свои отношения с российским президентом Владимиром Путиным несуществующими, но сказал, что он установил теплые отношения с Си Цзиньпином после их первой встречи на прошлой неделе в его особняке на юге Флориды.