Ղրղզստանի ներկայիս այբբենարանը խանգարում է երկրին զարգացնել տեխնոլոգիաները, խոչընդոտ է հանդիսանում երկրի մոդեռնիացման ճանապարհին։ Այս մասին երկրի խորհրդարանի նիստի ժամանակ հայտարարել է «Աթա Մեքեն» խմբակցության պատգամավոր Քանըբեկ Իմանալիեւը, հաղորդում է «Երեկոյան Բիշքեկ» պարբերականի կայքը։
«Կիրիլիցան մեր մտավոր ժառանգությունն է եւ, բնականաբար, մենք կօգտագործենք այն։ Բայց միւենույն է մենք ստիպված կլինենք 2030-2040-ին լատինատառի անցնել, դա ժամանակի ու զարգացած տեխնոլոգիաների պահանջն է», — հայտարարել է Իմանալիեւը։
Նա հավելել է, որ առանց խնդիրների լատինատառի անցնելու համար արդեն այժմ պետք է սկսել աշխատել բանասերների հետ։

Кириллический алфавит мешает Киргизии развивать технологии, является препятствием на пути модернизации страны. Об этом на заседании Жогорку Кенеша (парламента страны) заявил депутат от фракции партии «Ата Мекен» Каныбек Иманалиев, передает сайт газеты «Вечерний Бишкек»
«Кириллица — это наше интеллектуальное наследие и, естественно, мы будем пользоваться им. Но мы все равно должны будем перейти на латиницу к 2030-2040-м годам, это требование времени и развития технологий», — заявил Иманалиев.
Он добавил, что для безболезненного перехода на латиницу в республике уже сейчас нужно начинать переучивать филологов.
Днем ранее президент Казахстана Нурсултан Назарбаев поручил правительству составить график перехода казахского алфавита на латиницу.