Ղրղզստանի ներկայիս այբբենարանը խանգարում է երկրին զարգացնել տեխնոլոգիաները, խոչընդոտ է հանդիսանում երկրի մոդեռնիացման ճանապարհին։ Այս մասին երկրի խորհրդարանի նիստի ժամանակ հայտարարել է «Աթա Մեքեն» խմբակցության պատգամավոր Քանըբեկ Իմանալիեւը, հաղորդում է «Երեկոյան Բիշքեկ» պարբերականի կայքը։
«Կիրիլիցան մեր մտավոր ժառանգությունն է եւ, բնականաբար, մենք կօգտագործենք այն։ Բայց միւենույն է մենք ստիպված կլինենք 2030-2040-ին լատինատառի անցնել, դա ժամանակի ու զարգացած տեխնոլոգիաների պահանջն է», — հայտարարել է Իմանալիեւը։
Նա հավելել է, որ առանց խնդիրների լատինատառի անցնելու համար արդեն այժմ պետք է սկսել աշխատել բանասերների հետ։

The Cyrillic alphabet hinders the technological development and modernization of Kyrgyzstan, MP of Ata-Meken faction, Kanibek Imanaliyev, said at the Zhogorku Kenesh (country's parliament) session Thursday, Vecherniy Bishkek reports.
''The Cyrillic alphabet is our intellectual heritage, and we will apparently make use of it. But we will still have to shift to Latin alphabet by 2030-2040. This is what time and development of technologies requires,'' Imanaliyev said.
He also added that for smooth shift to the Latin alphabet, it is necessary to start training the philologists of the republic already now.
Earlier in the day, Kazakhstan President Nursultan Nazarbayev instructed the Government to draw up the schedule of shifting from Kazakh alphabet to Latin one.