Եվրոպական միությունը Մոլդովային նախազգուշացրել է դաշինքի հետ ազատ առեւտրի համաձայնագրի պայմաններին հետեւելու անհրաժեշտության մասին՝ Եվրասիական տնտեսական միության հետ Քիշնեւի մերձեցման՝ երկրի նախագահի ջանքերի ֆոնին, հաղորդում է Reuters-ը։
ԵՄ-ի հետ համաձայնագիրը Քիշնեւին հասանելիություն է տալիս աշխարհի ամենախոշոր առեւտրական դաշինքին, դրան բաժին է ընկնում Մոլդովայի առեւտրի շրջանառության կեսը։
ԵՄ-ն հայտնել է, որ չնայած աջացում է իր գործընկերների գործնական կապերի ընդլայնմանը, «սպասում է, որ Մոլդովայի Հանրապետությունը...լիարժեք կերպով կկատարի իր պարտականությունները»։ Այս մասին ասել է դաշինքի ներկայացուցիչը լրագրողներին՝ պատասխանելով Մոլդովայի՝ ԵՏՄ-ում դիտորդի կարգավիճակ ստանալու վերաբերյալ հարցին։

The European Union has warned Moldova of the need to observe the terms of the free trade agreement with the block, reports Reuters.
The agreement with the EU allows Kishinev to access one of the major trade blocs in the world, and it accounts for half of the trade turnover of Moldova.
The EU has announced, that even though it supports its colleagues’ expansion of business ties, "it expects the Republic of Moldova to fully perform its duties ...". This was said by an EU representative today, as a response to the question concerning Moldova’s observer status in the EEU.