Եվրոպական միությունը Մոլդովային նախազգուշացրել է դաշինքի հետ ազատ առեւտրի համաձայնագրի պայմաններին հետեւելու անհրաժեշտության մասին՝ Եվրասիական տնտեսական միության հետ Քիշնեւի մերձեցման՝ երկրի նախագահի ջանքերի ֆոնին, հաղորդում է Reuters-ը։
ԵՄ-ի հետ համաձայնագիրը Քիշնեւին հասանելիություն է տալիս աշխարհի ամենախոշոր առեւտրական դաշինքին, դրան բաժին է ընկնում Մոլդովայի առեւտրի շրջանառության կեսը։
ԵՄ-ն հայտնել է, որ չնայած աջացում է իր գործընկերների գործնական կապերի ընդլայնմանը, «սպասում է, որ Մոլդովայի Հանրապետությունը...լիարժեք կերպով կկատարի իր պարտականությունները»։ Այս մասին ասել է դաշինքի ներկայացուցիչը լրագրողներին՝ պատասխանելով Մոլդովայի՝ ԵՏՄ-ում դիտորդի կարգավիճակ ստանալու վերաբերյալ հարցին։

Европейский союз предупредил Молдову о необходимости соблюдать условия соглашения о свободной торговле с блоком на фоне усилий президента страны, направленных на сближение Кишинева с Евразийским экономическим союзом, передает Reuters.
Соглашение с ЕС дает Кишиневу доступ к крупнейшему торговому блоку мира; на него приходится половина молдавского торгового оборота.
ЕС сообщил, что, хотя поддерживает расширение деловых связей своих партнеров, «ждет, что Республика Молдова... будет в полной мере выполнять свои обязательства», сказала представитель блока журналистам в ответ на вопрос об отношении ЕС к получению Молдавией статуса наблюдателя в возглавляемом Москвой торговом союзе.