Հայոց ցեղասպանության հարցում մենք վրեժ չենք պահանջում, մենք պահանջում ենք հարգանք: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ կոնգրեսական Թոմ Սոուզին:
«Կարեւոր է, որ մենք, ընտրված պաշտոնյաներս, միասին աշխատենք՝ համոզվելու համար, որ աշխարհը ճանաչելու է Հայոց ցեղասպանության փաստը: Մենք պետք է աշխատենք համոզելու մեր կառավարությանը եւ աշխարհի մյուս երկրներին Հայոց ցեղասպանության իրական լինելու մեջ: Ինչպես ասաց հոգեւորականը, ժխտումը Ցեղասպանությունն է՛լ ավելի ցավալի եւ ծանր է դարձնում: Մենք վրեժ չենք պահանջում, մենք պահանջում ենք հարգանք: Այսպիսով, խոստում եմ տալիս ձեր առջեւ, որ կանեմ հնարավոր ամեն ինչ, այս հարցն առաջ տանելու համար,-ասել է նա;
Մեկ այլ կոնգրեսական՝ Սալուդ Քարբաջալն իր խոսքում նշել է. «Ես ձեր կողքին եմ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում: Ես անշուշտ հասկանում եմ, որ քաղաքականությունն է, որ թույլ չի տվել Միացյալ Նահանգներին ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Սակայն դա արդար սկզբունք չէ: Արդար սկզբունքն արդարությունն է, եւ արդարությունն է, որ ամենից վեր է»:

В вопросе Геноцида армян мы не требуем мести, мы требуем лишь уважения. Об этом заявил конгрессмен США Том Соузи.
«Важно, чтоб мы, избранные должностные лица, работали вместе для того, чтобы убедить наше Правительство и другие страны мира в реальности факта Геноцида армян. Как сказал священник, отрицание делает геноцид более болезненным и тяжелым. Мы не требуем мести, мы требуем лишь уважения. Обещаю сделать все возможное, чтобы продвинуть этот вопрос вперед», - заявил Соузи.
Другой же американский конгрессмен Салуд Карбаджал подчеркнул: «Я рядом с вами в вопросе признания Геноцида армян. Я, конечно, понимаю, что политика не позволила США до сих пор признать Геноцид армян. Но это справедливый принцип. Справедливый принцип – справедливость, и именно она превыше всего», - подчеркнул конгрессмен.