Բացառված չէ Հայաստանի իշխանությունների մասնակցությունը «Ծառուկյան» դաշինքի պատգամավորների գործողություններին, որոնք հրաժարվել են ինքնաբացարկի հայտարարություններից։ Այս մասին մայիսի 4-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանը։ Նրա խոսքով՝ դրանում շահագրգռված կողմեր են եղել։
«Վերջիվերջո, ենթադրվում է, որ իշխանությունը պետք է շահագրգռված լինի խորհրդարանում իր համար «հարմարավետ» սեգմետնի ձեւավորման հարցում։ Այսինքն այն բանում, որ ունենա ինչ-որ մի ոչ ընդդիմադիր սեգմենտ, որտեղ կլինեն մի շարք ոչ իշխանական կուսակցություններ, որոնք կներկայացվեն խորհրդարան, սակայն ոչ նախկին խմբակցությունների ձեւաչափով։ Իսկ «Ծառուկյան դաշինքի դեպքը չափազանց էր», -նշել է Հակոբյանը։
Հիշեցնենք, որ «Ծառուկյան» դաշինքի թեկնածուներից 23-ը նախօրեին ինքնաբացարկի դիմումներ են ներկայացրել ԿԸՀ, սակայն արդեն այսօր նրանցից 11-ը հրաժարվել են իրենց դիմումներից եւ հայտարարել, որ ցանկանում են վերցնել իրենց մանդատները: Այդ թեկնածուներն են. Նապոլեոն Ազիզյան, Խաչիկ Մանուկյան, Մուշեղ Սաղաթելյան, Ալիկ Եղիկյան, Արարատ Զուրաբյան, Սերգեյ Բագրատյան, Հրանտ Դավթյան, Վահան Կարապետյան, Մանուկ Սուքիասյան, Արթուր Մանուկյան, Արտյոմ Ծառուկյան:

Не исключается участие властей Армении в действиях кандидатов в депутаты от блока «Царукян», отказавшихся от заявлений о самоотводе. Об этом на встрече с журналистами 4 мая заявил политтехнолог Виген Акопян. По его словам, в этом были заинтересованные стороны. «В конце концов, подразумевалось, что власть должна была быть заинтересована в формировании в парламенте по возможности комфортного ей сегмента, то есть в том, чтобы иметь такой не оппозиционный сегмент, где будет ряд невластных партий, которые будут представлены в парламенте, но не в формате больших фракций. А в случае с блоком «Царукян» как будто получился перебор», - отметил Акопян.
Напомним, что 3 мая на очередном заседании Центральной избирательной комиссии Армении 12 из 23 избранных кандидатов в депутаты от блока «Царукян» отказались от представленных ранее заявлений о самоотводе. Они решили не отказываться от депутатских мандатов. 8 из них – Арарат Зурабян, Сергей Багратян, Артур Манукян, Наполеон Азизян, Хачик Манукян, Артем Царукян, Арутюн Карагезян, Ваан Карапетян – получили депутатские мандаты. Остальные 4 – Мушег Сагателян, Алик Егикян, Грант Давтян и Манук Сукиасян – не получили мандатов.