Ռուսաստանը պատրաստ է իսլամական աշխարհի երկրների հետ համագործակցությունը խորացնել ահաբեկիչներին հակազդելու եւ տարածաշրջանային հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման ուղիներ որոնելու համար: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն այս մասին ասել է «Ռուսաստան – իսլամական աշխարհ» ռազմավարական տեսլական խմբի միջոցառման մասնակիցներին, հայտնում են Կրեմլի մամուլի ծառայությունից:
«Կցանկանայի շեշտել, որ իսլամական աշխարհը կարող է լիովին հույս դնել Ռուսաստանի աջակցության եւ համագործակցության վրա: Պատրաստ ենք մեր գործընկերների հետ համագործակցության խորացմանը ահաբեկչական ուժերին դիմակայելու, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային ճգնաժամերի խաղաղ կարգավորման ուղիների որոնման հարցում: Վստահ եմ, որ համատեղ ուժերով կկարողանանք շատ բան անել միջազգային անվտանգության եւ կայունության ամրապնդման, արդար, ժողովրդավար աշխարհակարգի կառուցման համար՝ ազատ անհանդուժողականության, խտրականության եւ ուժի թելադրանքի ցանկացած ձեւից»,- ասել Վլադիմիր Պուտինը:
Պուտինն արձանագրել է, որ ներկայումս մուսուլմանական շատ երկրներ լուրջ մարտահրավերների են բախվում՝ ահաբեկչության եւ մարտնչող ծայրահեղականության, էթնիկական-դավանաբանական հակասությունների կտրուկ սրման եւ սոցիալական խնդիրների: «Առանձնապես դրամիտիկ իրավիճակ է ստեղծվել Սիրիայում, որտեղ արդեն քանի տարի շարունակվում է արյունահեղ հակամարտությունը եւ զգալի տարածքներ գտնվում են հանցավոր խմբավորումների տնօրինության ներքո, որոնք ոտնահարում են մարդկային բարոյականության բոլոր նորմերը եւ ըստ էության պատրեազմ են հայտարարել ամբողջ քաղաքակիրթ հանրույթին»,- նշել է ՌԴ նախագահը:

Россия готова укреплять сотрудничество с государствами исламского мира для противостояния террористам и поиска путей мирного урегулирования региональных кризисов, заявил президент России Владимир Путин участникам мероприятий группы стратегического видения «Россия — исламский мир». Об этом сообщает пресс-служба Кремля.
«Хотел бы подчеркнуть, что исламский мир может в полной мере рассчитывать на поддержку и содействие со стороны России. Готовы наращивать сотрудничество с нашими партнерами в противостоянии силам террора, а также в поиске путей мирного урегулирования региональных кризисов. Уверен, что совместными усилиями мы способны многое сделать для укрепления международной безопасности и стабильности, для построения справедливого, демократического миропорядка, свободного от любых форм нетерпимости, дискриминации и силового диктата», — сказал Владимир Путин.
Путин констатировал, что в настоящее время многие мусульманские страны сталкиваются с серьезными вызовами: эскалацией терроризма и воинствующего экстремизма, резким обострением этноконфессиональных противоречий, экономических и социальных проблем. «Особенно драматично ситуация складывается в Сирии, где уже несколько лет продолжается кровопролитный конфликт и значительные территории находятся под властью преступных группировок, поправших все нормы человеческой морали и по сути объявивших войну всему цивилизованному сообществу», — отметил президент РФ.