Թերթը գրում է, որ ԵԱՀԿ գագաթաժողովը, որ տեղի է ունենալու դեկտեմբերի 1-2-ին Աստանայում, «Եվրոպայում անվտանգության հիմքեր կդնի»: Ոչ ավել, ոչ պակաս, այսպիսի հայտարարություն է արել Ղազախստանի վարչապետ Քարիմ Մասիմովը:
ԵԱՀԿ-ում ներկայումս նախագահող երկրի լրատվամիջոցների տեղեկացմամբ, Մասիմովը հայտարարել է, թե ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի` եվրոպական անվտանգության նոր ճարտարապետության մասին առաջարկությունը կարող է քննարկման առարկա դառնալ գագաթաժողովում:
Մասիմովի կարծիքով, կան որոշ խնդիրներ, որոնք մեծ նշանակություն ունեն` գագաթաժողովում քննարկվելու տեսանկյունից: Ի շարս մարդու իրավունքների, ժողովրդավարացման, խոսքի ազատության, կայունության եւ այլ հարցերի` Մասիմովը, որպես մեծ նշանակություն ունեցող, նշել է նաեւ «սառեցված հակամարտությունները, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղում եւ Մերձդնեստրում»:

OSCE Summit in Astana will lay solid foundations for European security, stated Kazakh Prime Minister Karim Massimov, “Azg” daily writes.
According to Kazakh mass media, Massimov said RF President Dmitry Medvedev’s proposal for a new European Security Architecture will be on the table.
Kazakh official stressed there are several issues of great significance to be discussed during Astana Summit. Together with human rights, democracy, freedom of speech and stabilization, Massimov stressed “frozen conflicts”, particularly conflicts in Nagorno-Karabakh and Transdniestra will be the focus at the summit.