Թերթը գրում է, որ ԵԱՀԿ գագաթաժողովը, որ տեղի է ունենալու դեկտեմբերի 1-2-ին Աստանայում, «Եվրոպայում անվտանգության հիմքեր կդնի»: Ոչ ավել, ոչ պակաս, այսպիսի հայտարարություն է արել Ղազախստանի վարչապետ Քարիմ Մասիմովը:
ԵԱՀԿ-ում ներկայումս նախագահող երկրի լրատվամիջոցների տեղեկացմամբ, Մասիմովը հայտարարել է, թե ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի` եվրոպական անվտանգության նոր ճարտարապետության մասին առաջարկությունը կարող է քննարկման առարկա դառնալ գագաթաժողովում:
Մասիմովի կարծիքով, կան որոշ խնդիրներ, որոնք մեծ նշանակություն ունեն` գագաթաժողովում քննարկվելու տեսանկյունից: Ի շարս մարդու իրավունքների, ժողովրդավարացման, խոսքի ազատության, կայունության եւ այլ հարցերի` Մասիմովը, որպես մեծ նշանակություն ունեցող, նշել է նաեւ «սառեցված հակամարտությունները, մասնավորապես Լեռնային Ղարաբաղում եւ Մերձդնեստրում»:

Издание пишет, что саммит ОБСЕ, который пройдет 1-2 декабря в Астане, заложит крепкие основы для европейской безопасности. Об этом заявил премьер-министр Казахстана Карим Масимов.
Согласно казахстанским СМИ, Масимов заявил, что на саммите предметом обсуждения станет предложение президента России Дмитрия Медведева о новой архитектуре европейской безопасности.
По мнению Масимова, есть некоторые проблемы, которые имеют большое значение с точки зрения обсуждений на саммите. Помимо прав человека, демократии, свободы слова, стабилизации, Масимов отметил также «замороженные конфликты», в частности конфликты в Приднестровье и Нагорном Карабахе.