2015-2016 թվականներին «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերը» կրճատել է էլեկտրաէներգիայի տեխնիկական եւ կոմերցիոն կորուստները ավելի քան 3 տոկոսով։ Այս մասին ասվում է «Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի» հաշվետվությունում, որը մայիսի 18-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ ներկայացրել է ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Կարեն Դարբինյանը։
2016 թվականին կորուստները կրճատվել են ավելի քան 3 տոկոսով՝ հասնելով 9,7-ի։ Ինչ վերաբերում է վերջին մի քանի տարիներին, ապա 2014 թվականին էլեկտրացանցի փաստացի կորուստները կազմել են 12,9 տոկոս։ Ընդհանուր առմամբ, «Տաշիր գրուպ» ընկերության օրոք, որը 2015-ի աշնանը «Էլեկտրացանցերը» գնելու պայմանագիր կնքեց, ցանցի կորուստները հասել են 9,7 տոկոսի։ Իսկ կոմերցիոնները գործնականում զրոյացվել են։
Եթե 2015-2020 թվականներին ընկերությունը 200 մլն դոլարի ներդրում կատարի, ապա կորուստները չպետք է գերազանցեն 9 տոկոսը, սակայն կարող են հասնել 8,2-8,5 տոկոսի։ «Ներդրումները դեռ նոր են սկսվել։ Այդ պատճառով էլ կորուստների կրճատման հիմնական պատճառը կառավարման արդյունավետության բարձրացումն է»,-հավելել է Դարբինյանը։
Կորուստների կրճատման շնորհիվ 2016թ-ին հաջողվել է 1,5 մլրդ դրամ տնտեսել (մոտ 3,1 մլն դոլար)։ Դրանցով մարվել են վարկերը։

YEREVAN. – In 2015 and 2016, Electric Networks of Armenia (ENA) company reduced the technical and commercial losses of electricity in the country by more than 3 percent.
The abovementioned is noted in the ENA report which Karen Darbinyan, chairman of the ENA Board of Directors, presented at a press conference on Thursday.
Accordingly, in the year past, these losses were reduced.
If the company invests totaling $200 million, from 2015 to 2020, electricity losses in Armenia should not exceed 9 percent, but they could reach 8.2 to 8.5 percent.
“The investments have just begun,” added Darbinyan. “And that’s why the main reason for the reduction in the [electricity] losses is the increased efficiency of administration.”
Thanks to reducing these losses in 2016, 1.5 billion drams (approx. $3.1 million) were saved, and loans were repaid with this amount.