Ամիսներ շարունակ Էրդողանը սրում էր Եվրոպայի ու Գերմանիայի հետ հարաբերությունները։ Չնայած տնտեսական առումով նրա նկատմամբ ճնշումն ավելի է աճում, բայց Թուրքիայի հարցերով գերմանացի փորձագետ Յասար Այդինի կարծիքով Եվրոպային դա շատ չի օգնի։ «Նա, ով խնդիրներ ունի Ռուսաստանի հետ, չի կարող հրաժարվել Թուրքիայի հետ հարաբերություններից»,- հայտնել է Այդինը Focus-ին տված հարցազրույցում։
«Էրդողանը գտնվում է ներքին ու արտաքին քաղաքական ճնշման տակ։ Սակայն նա գիտի՝ այն պահից սկսած, երբ Ռուսաստանը էքսպանսիայի կուրս է վերցրել արտաքին քաղաքականությունում, ճնշման տակ է հայտնվել նաեւ ՆԱՏՕ-ն։ Ուկրաինական ճգնաժամը չափից ակնհայտ ցուցադրեց դա ՝ բացի դրանից Ռուսաստանը ագրեսիվ է նույնիսկ Եվրոպայի նկատմամբ։ Թուրքիայի նախագահի ուշադրությունից չէ ր կարող վրիպել նաեւ այն փաստը, որ Եվրոպան հիմա շրջադարձային ժամանակներ է ապրում՝ հենց թեկուզ Բրեքսիթի կամ միգրացիոն ճգնաժամի առումով»,- ասել է Այդինը։
ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին Էրդողանի առաջնահերթ նպատակն է լինելու ինքնահաստատումը, նա ուզում է, որ իրեն լուրջ վերաբերվեն արտաքին քաղաքականության մեջ, համարում է փորձագետը։
«Եվրոպացիների ու ՆԱՏՕ-ի խնդիրն այն է, որ նրանք գիտակցում են Թուրքիայի կախումը եվրոպական տնտեսությունից, սակայն ՆԱՏՕ-ն չունի ոչ մի խաղաքարտ Թուրքիայի դեմ,- ասել է փորձագետը,- Անկարայի դիրքերից ամեն ինչ այլ կերպ է թվում։ Նա, ով Եվրոպայի ու ՆԱՏՕ-ի նման, խնդիրներ ունի Ռուսաստանի հետ, չի կարող առանց Թուրքիայի հետ հարաբերությունների։ Եվրոպացիները շատ են վախենում, որ եթե Թուրքիային հեռանցնեն ՆԱՏՕ-ից, նա միանգամից գործընկեր կգտնի՝ ի դեմս Ռուսաստանի։ Դրա համար էլ Էրդողանը հզոր խաղաքարտ ունի՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները»։
Բացի դրանից Եվրոպայում հասկանում են, որ փախստականների հարցով Թուրքիայի հետ գործարքը ընդամենը մասամբ կարելի է դիտարկել որպես Անկարայի վրա ճնշման լծակ։ Եթե այդ գործարքը խզվի՝ «դա կհանգեցնի Եվրոպայում պոպուլիստական կուսակցությունների վարկանիշի աճին»։
Պատասխանելով այն հարցին՝ արդյոք կանցլեր Մերկելը կկարողանա Էրդողանից զիջումների հասնել, մասնավորապես մարդու իրավունքների պահպանման հարցերում, փորձագետն ասել է, որ «նույնիսկ այն ոչ բարյացակամ ձայներանգը, որով Անկարան մերժել է գերմանացի պատգամավորների մուտքը Թուրքիայի տարածքում բունդեսվերի բազա, ցույց է տալիս, որ այս հարցում որեւէ դրական ակնկալիքներ ունենալ չարժե»։ Բացի դրանից, հավելել է նա, «Մերկելին հայտնի է, որ Թուրքիայի հետ հարաբերություններում լարվածության նոր ալիքը՝Բունդեսթագի ընտրությունների նախօրեին, իրեն ավելի շատ կվնասի, քան կօգնի։ Դրա համար էլ նա ընտրություններից առաջ ամենայն հավանականությամբ կփորձի խուսափել Անկարայի հետ նոր հակամարտությունից»։

В течение многих месяцев Эрдоган выпускал пар в отношениях с Европой и Германией. В экономическом плане, правда, он находится под все более возрастающим давлением. Но, по мнению гамбургского эксперта по Турции Ясара Айдина, Европе это не сильно поможет. «Тот, у кого проблемы с Россией, не обойдется без Турции», - заявил Айдин в интервью Focus.
«Эрдоган находится под внутри- и внешнеполитическим давлением. Однако ему известно: с того момента, как Россия взяла курс на экспансию во внешней политике, под давлением находится и сам Североатлантический альянс. Кризис в Украине слишком явно продемонстрировал это - к тому же Россия агрессивно держится даже в отношении Европы. От внимания турецкого президента не мог ускользнуть и тот факт, что Европа переживает переломный момент - взять хотя бы "Брекзит" или миграционный кризис», - сказал Айдин, передает Инопресса
Целью Эрдогана на саммите НАТО, по мнению эксперта, является в первую очередь признание его притязаний на власть; он хочет, чтобы к нему серьезно относились во внешнеполитическом плане.
«Проблема европейцев и НАТО - то, что они осознают зависимость Турции от европейской экономики, однако НАТО не имеют ни одного козыря в игре против Турции, - сказал эксперт. - С позиции Анкары все выглядит иначе. Тот, кто как Европа и НАТО, имеет проблемы с Россией, не обойдется без Турции. Европейцы очень боятся, что, если выгнать Турцию из НАТО, она тут же найдет себе нового партнера в лице России. Поэтому у Эрдогана есть мощный козырь - отношения с Россией».
Кроме того, в Европе понимают, что сделка с Турцией по беженцам лишь отчасти может рассматриваться как настоящее средство давления на Анкару. Если она будет расторгнута, «это приведет к росту популярности популистских партий по всей Европе».
Отвечая на вопрос издания о том, сможет ли канцлер Меркель добиться от Эрдогана уступок, в частности по вопросам соблюдения прав человека, эксперт указал, что «даже недружественная манера, с которой Анкара отказала немецким депутатам в доступе на базу бундесвера на территории Турции, показывает, что ждать здесь чего-то позитивного не стоит». Кроме того, добавил он, «Меркель известно, что новый виток напряженности в отношениях с Турцией в преддверии выборов в Бундестаг ей скорее навредит, чем поможет. Поэтому она скорее всего попытается избежать нового конфликта с Анкарой перед выборами».