Վերջապես Գերմանիայի կանցլերը բացահայտ ընդունել է, որ տրանսատլանտյան հարաբերությունները այլեւս «սովորական կանոններով խաղ չեն»։ Հիմա այդ խոստովանությանը պետք է հաջորդեն գործողություններ, համարում է Tagesspiegel-ը։
Բավարիայում կիրակնօրյա ելույթի ժամանակ Անգելա Մերկելը առաջին անգամ ընդունել է Եվրոպա-ԱՄՆ հարաբերություններում հակասությունների առկայությունը ։ «Ժամանակները, երբ մենք կարող էին ամբողջովին վստահել ուրիշներին, անցել են, ես դա վերջնականապես հասկացա այս օրերին»,- հայտնել է կանցլերը։
«Իհարկե այս հայտարարություններում կա նաեւ նախընտրական հռետորաբանության մասնաբաժին,- համարում է հոդվածագիրը,- ՍԴԿ-ն՝ Մերկելի ղեկավարած ՔԴՄ-ի մրցակիցը,  Թրամփին դարձրել է իր նախընտրական քարոզարշավի բացասական հերոսը, Մերկելն էլ մտադիր չէ Թրամփի հարցում զգուշավորություն դրսեւորել։ Այդուհանդերձ, նա առայսօր փորձում էր հարթել սուր անկյունները։ Իսկ հիմա երազանքները փշրվել են՝ Թրամփը հաստատվում է ոչ պրոֆեսիոնալ քաղաքական գործչի դերում, որը ձգտելով շեղել ուշադրությունը ներքաղաքական սկանդալներից, ըստ երեւույթին արտաքին քաղաքականության մեջ կմնա մեկուսացման կողմնակից»։
Ճիշտ է, որքան էլ ուշագրա վ չլինեն Մերկելի հռետորաբանության փոփոխությունները՝ գործնականում որոշակի քայլեր իրականացնելը հեշտ չի լինելու՝ «քաղաքական շատ հարցերում եվրոպացիները սերտորեն կապակցված են ԱՄՆ-ի հետ», արձանագրում է լրագրողը։
Մոտ ապագայում Եվրոպան, Կանադան ու Ճապոնիան պետք է ուժեղացնեն իրենց գոծունեությունը միգրացիոն ճգնաժամը հաղթահարելու ու սովյալներին օգնելու հարցերում։ «Նախ նրանք կարող էին օգնել ՄԱԿ-ին, որին սովի դեմ պայքարի համար 6․9 մլրդ դոլար է պետք։ Դա կդառնար իսկական ազդանշան այն մասին, որ արեւմտյան արժեքները չեն փլվի Թրամփի պաշտոնակալությունից հետո»,- ամփոփում է հեղինակը։

Наконец федеральный канцлер открыто признала, что трансатлантические отношения перестали быть business as usual (здесь: игрой по привычным правила -. ред.). Теперь за словами должны последовать действия, считает Tagesspiegel.
В ходе воскресного выступления в Баварии в рамках предвыборной кампании Ангела Меркель впервые признала существование надлома в европейско-американских отношениях. «Времена, когда мы полностью могли полагаться на других, прошли - я на днях окончательно поняла это», - заявила госпожа канцлер. «Мы, европейцы, действительно должны взять судьбу в свои руки», - цитирует издание главу правительства ФРГ.
«Несомненно, есть в этих заявления и доля предвыборных лозунгов, - считает автор статьи. - СДПГ (конкурент возглавляемой Меркель ХДС на выборах в парламент) превратила Трампа в отрицательного персонажа своей предвыборной кампании - Меркель тоже не собирается миндальничать с ним. Тем не менее, до сих пор она в основном пыталась сглаживать острые углы. (...) Теперь мечты разрушены: Трамп утверждается в роли импульсивного политика-непрофессионала, который, стремясь отвлечь от вороха внутриполитических скандалов и афер, похоже, так и останется рубящим с плеча сторонником изоляции во внешней политике», передает Инопресса.
Правда, какими бы примечательными ни были вербальные изменения, обозначенные Меркель, осуществить конкретные шаги на практике будет непросто: «во многих политических аспектах европейцы тесно связаны с США», констатирует журналистка.
В ближайшей перспективе Европа, Канада и Япония должны будут усилить свою активность в таких вопросах, как миграционный кризис и помощь голодающим. «Для начала они могли бы помочь ООН, которой для борьбы с голодом необходима сумма в 6,9 млрд долларов. Это стало бы истинным сигналом того, что западные ценности не рухнут с приходом Трампа», - резюмирует автор.