Wikileaks կայքը հրապարակել է ԿՀՎ-ի Pandemic նախագծի վերաբերյալ փաստաթղթերը, որի նպատակն էր համակարգչի օգտատերերին լրտեսելը։
Այն պետք է Microsoft Windows-ի ֆայլերը փոխեր տրոյանական ծրագրով եւ այնպես անել, որ ոչինչ չկասկածող օգտատերն ինքը վիրուսը տարածեր ցանցում, հաղորդում է ՌԲԿ-ն։
Wikileaks-ի այս նոր հրապարակումները 2014-2015 թվականների տեխնիկական փաստաթղթեր են։ Սակայն փորձագետները նշել են, որ այս անգամ այն ամբողջական չէ։ Օրինակ՝ բացակայում են տեխնիկական մանրամասները, որոնք թույլ կտային հասկանալ, թե ինչպե՞ս էր տեղի ունենում Windows-ում ֆայլերի փոփոխությունը։
Pandemic-ի գաղտնազերծումը ԿՀՎ-ի ստեղծած վնասակար ծրագրերի շարքի հրապարակման շարունակությունն է։ Այսպես, մայիսի 19-ին Wikileaks կայքը հայտնեց Athena նախագծի մասին, որի միջոցով հատուկ ծառայությունները կարող էին կոտրել Windows-ը։ Նմանատիպ ծրագրեր են նաեւ AfterMidnight-ը, Assasin-ը, Archimedes-ը։

Сайт Wikileaks опубликовал секретные документы ЦРУ о проекте «Пандемия», целью которого было шпионить за пользователями компьютеров. Суть его заключалась в том, чтобы заменять файлы в Microsoft Windows троянской программой и делать это так, что ничего не подозревающий пользователь сам распространял вирус по локальной сети, передает РБК
Выложенные Wikileaks — техническая документация 2014-2015 годов. При этом эксперты отметили, что на этот раз она не совсем полная, поскольку отсутствует, например, технические детали, которые позволяют точно понять, каким именно образом происходила замена файлов в Windows, сообщает издание Cyberscoop.
Рассказ про Pandemic — продолжение целой серии публикаций о вредоносных программах, созданных в ЦРУ. Так, 19 мая сайт Wikileaks сообщил о проекте Athena, с помощью которого спецслужбы могли взломать Windows. Среди других программ — AfterMidnight, Assasin, Archimedes.