Թուրքիայի քրդական «Ժողովուրդների դեմոկրատական» (HDP) կուսակցության պատգամավոր Օսման Բայդեմիրը իր դեմ բացված դատական նիստին չներակայանալու պատճառաբանությամբ ձերբակալվել է։
Թուրքական Cumhuriyet պարբերականի փոխանցմամբ՝ ոստիկանները Օսման Բայդեմիրին ձերբակալել ու ներկայացրել են դատական նիստին, որի ավարտից հետո նա ազատ է արձակվել։
Նշվում է, որ Օսման Բայդեմիրի նկատմամբ դատական գործ էր բացվել դեռեւս Դիարբեքիրի քաղաքապետ եղած ժամանակ նահանգապետարանի դիմաց ոստիկաններին վիրավորելու համար։
Դատական նիստի ավարտին ազատ արձակվելուց հետո Օսման Բայդեմիրը շեշտել է, թե շարունակելու է պայքարը դատարանները ոմանց համար գործիք օգտագործելու դեմ։

Власти Турции задержали официального представителя прокурдской Партии демократии народов (ПДН) Османа Байдемира за оскорбление сотрудников полиции. Об этом сообщило агентство Reuters.
По его данным, 46-летний Байдемир стал самым высокопоставленным членом прокурдской оппозиции из когда-либо задержанных полицией. В течение 10 лет он был мэром Диярбакыра, а затем стал депутатом от ПДН в парламенте республики в 2014 году.
Как отмечает агентство, в Турции более дюжины членов ПДН были арестованы и приговорены к тюремному заключению, в основном из-за связей с запрещенной в республике Курдской рабочей партией.