«Սրանք եւս երեք էջեր, «լրացուցիչ հարցեր» նրանց համար, ովքեր ուզում են դիմել ԱՄՆ վիզա ստանալու համար, սակայն դրանք կարող են փակել դռները հազարավոր մարդկանց համար»,- գրում է Ալբերտո Ֆլորես Դ՝ Արկաիսը իտալական La Repubblica-ում։ Նոր կանոնները, որոնք հաստատվել են մայիսի 23-ին Սպիտակ տան կողմից, խստացնում են ստուգումները՝ աշխատանքային վիզայի համար դիմողները պետք է մանրակրկիտ տեղեկություններ ներկայացնեն ԱՄՆ դեսպանատներին, թե որ սոցցանցերում են գրանցված եղել վերջին հինգ տարիներին, հինգ տարիների կտրվածքով բոլոր կենսագրական տեղեկությունները ՝ ճանապարհորդություններ, գրանցման վայրեր, հեռախոսահամարներ, էլեկտրոնային հասցեներ, աշխատավայրերի ցանկն ու հասցեները, նաեւ բոլոր նախորդ անձնագրերի համարները։ Լրագրողը նշում է որ նոր կանոնները չեն վերաբերում նրանց, ովքեր ճանապարհորդում են որպես զբոսաշրջիկ։
«Առանց երկմտելու մերժեք մուտքի թույլատվություն տրամադրել»՝ ըստ պարբերականի նման պահանջ է Պետդեպարտամենտը փոխանցել ամերիկյան դեսպանատներին ու «ընդամենը մեկ շաբաթ անց դրա հետեւանքներն արդեն նկատելի են։ Բողոքում են ամերիկյան համալսարաններն ու քոլեջները, որոնց ուսանողները վիզայի են սպասում, մտահոգություն են հայտնում ամերիկյան խոշոր ընկերությունները, որոնք ամեն տարի օտարերկրացի գիտնականների ու տեխնիկների են աշխատանքի հրավիրում՝ հիմնականում Ասիայից»։
Պետդեպարտամենտում արդարանում են՝ բացատրելով, որ «լրացուցիչ հարցերն անհրաժեշտ են մարդու անձը հաստատելու կամ ազգային անվտանգության նպատակներով ավելի մանրակրկիտ ստուգումներ իրականացնելու համար»։
Հոդվածում նաեւ նշված է, որ ամենախիստը հսկելու են այն մարդկանց, ովքեր ըստ ամերիկյան չինովնիկների ամենաշատ կասկածներն են առաջացնում ահաբեկչության հետ հնարավոր կապերի տեսակետից։

«Это еще три странички, «дополнительные вопросы» для тех, кто хочет запросить визу в США, но они рискуют захлопнуть дверь перед тысячами людей, - пишет Альберто Флорес Д'Аркаис в итальянской La Repubblica. - Новые правила, одобренные 23 мая Белым домом Трампа, дают старт еще более жестким проверкам, чем уже были до того; желающие получить рабочую визу должны будут предоставить детальную информацию американским посольствам (или консульствам) по всему миру, отчасти поступившись своим прайвеси: соцсети, где они были зарегистрированы за последние пять лет, все биографические сведения за последние пять лет (осуществленные путешествия, места регистрации, номера телефонов, электронные адреса, список работ и адресов), а также номера всех предыдущих паспортов подающего запрос за всю его жизнь». Журналист отмечает, что новые правила не касаются тех, кто путешествует с туристической целью, передает Inopressa.
«Отказывайте во въезде без колебаний» - такое требование, как передает издание, Госдепартамент распространил среди чиновников в дипломатических представительствах, и «по прошествии лишь недели последствия уже ощутимы. Протестуют в американских колледжах и университетах (многие отобранные студенты еще ждут визы), обеспокоенность разделяют и в крупных американских компаниях (например, в колоссах Кремниевой долины), которые каждый год нанимают зарубежных ученых и техников (в основном, из Азии)».
В Госдепартаменте, пишет автор, оправдываются, объясняя, что «дополнительные вопросы» «необходимы для подтверждения личности человека или для проведения тщательной проверки в целях национальной безопасности».
В статье также говорится, что усерднее всего будут контролировать людей, вызывающих наибольшее беспокойство (на усмотрение американских чиновников), поскольку они могут быть связаны с терроризмом.