ԱՄՆ-ի վերջին գործողությունները, ներառյալ՝ Թայվանին զենք վաճառելն ու չինական ընկերությունների դեմ պատժամիջոցներ սահմանելը, կխաթարեն երկկողմանի հարաբերությունները։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ-ում Չինաստանի դեսպան Ցույ Տյանկայը՝ Վաշինգտոնում, լրագրողների հետ զրույցում, փոխանցում է Reuters-ը։
Նա նշել է, որ այդ գործողությունները հակասում են Ֆլորիդայում ԱՄՆ-ի եւ ՉԺՀ-ի առաջնորդների հանդիպման ոգուն եւ խաթարում են վստահությունը։
Ավելի վաղ ԱՄՆ պետդեպը հայտնել է Թայվանին 1,42 մլրդ դոլարի զենք վաճառելու ծրագրերի մասին։ Պետդեպում նշել են, որ զենքի վաճառքը ցուցադրում է Թայվանի ինքնապաշտպանության հնարավորությանն ԱՄՆ-ի աջակցությունը։ Սակայն ընդգծվել է, որ Չինաստանի նկատմամբ Վաշինգտոնի քաղաքականությունն անփոփոխ է մնացել։

Последние действия США, включая планы по продаже оружия Тайваню и введение санкций против китайских компаний,  подорвут двусторонние отношения. Об этом заявил посол КНР в США Цуй Тянькай, выступая перед журналистами на приеме в Вашингтоне, передает Reuters.
Он отметил, что эти действия противоречат духу саммита  президентов США и КНР Флориде и подрывают доверие.
Ранее Госде США сообщил о планах продать Тайваню оружие на $1.42 млрд.  В Госдепе отметили, что продажае вооружениий демонстрирует поддежку США  обеспечению возможности самообороны Тайваня, при этом было подчекрнуто, что позиция Вашингтона по политике «одного Китая» осталась неизменной.