Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի մամուլի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը պատասխանել է Համբուրգ այցից առաջ Էրդողանի հասցեին գերմանացի քաղաքական գործիչների հայտարարություններին։
Թուրքական Demokrathaber կայքի փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի նախագահի մամուլի խոսնակ Իբրահիմ Քալընը հայտարարել է, թե Թուրքիան չի ընդունում Էրդողանի հասցեին գերմանացի քաղաքական գործիչների սադրիչ հայտարարությունները։ «
«Թուրք-գերմանական հարաբերությունները չպետք էզոհաբերվեն հանուն կարճաժամկետ ընտրական հաշիվներին։ Ամեն առիթով Թուրքիային ժողովրդավարության դասեր տվողները թեւ ու թիկունք են տվել քուրդ զինյալներին ու հեղաշրջման փորձի մեջ մեղադրվողներին»,-ասել է Իբրահիմ Քալընը։
Նշենք, որ Թուրքիայի նախագահը մասնակցելու է Համբուգում կայանալիք G-20 երկրների ղեկավարների համաժողովին։ Գերմանիայում խիստ բացասական են վերաբերվել Էրդողանի այցին։

Пресс-секретарь президента Турции Ибрагим Калын ответил на заявления политических деятелей Германии в адрес Эрдогана.
Как сообщает турецкий сайт Demokrathaber, Калын заявил о том, что Турция осуждает «провокационные заявления» германских политических деятелей в адрес Эрдогана.
«Германо-турецкие отношения не должны быть принесены в жертву краткосрочным предвыборным расчетам. Те, кто по каждому случаю дают уроки демократии Турции, всегда поддерживали курдских боевиков и обвиняемых в попытке госпереворота», - сказал пресс-секретарь Эрдогана.
Отметим, что президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган примет участие в саммите G20 в Гамбурге. Германия крайне отрицательно относится к его визиту.