Մշակույթի նախարարության հայտարարած՝ հինգ քարանձավների վարձակալության մրցույթի համար հայտերի ներկայացման ժամկետը հուլիսի 7-ին ավատրվել է։ Այսօր մշակույթի նախարարությունը ներկայացրել է քարանձավների վարձակալությանը հավակնողների անունները։
Մրցութային հանձնաժողովը մրցույթի մասնակցի կարգավիճակ է տրամադրել բոլոր հինգ կազմակերպություններին, որոնք համապատասխանում են հայտի համար սահմանված պահանջներին։
Մագելանի քարանձավը վարձակալելու իրավունքին հավակնում է «ԻՆԿԱՐ» ՍՊԸ-ն, Արջի քարանձավը վարձակալելու իրավունքին՝ «Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամ»-ը, Մոզրով քարանձավը վարձակալելու իրավունքին երկու կազմակերպություն է հավակնում՝ «Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամն» ու «Տիեզերգ» ՍՊԸ-ն, «Արենի 1» քարանձավը վարձակալելու իրավունքին՝ «ԱՐԵՆԻ-1 ՔԱՐԱՅՐ» կոնսորցիումը, «Քարե դռներ» կամ «Քարանձավային կացարաններ» համալիրը վարձակալելու իրավունքին՝ «Աղձ միջնադարյան էթնոմշակութային համալիր թանգարան» ՍՊԸ-ն եւ «Արտեմիս» ԱԿ կոնսորցիումը։

Завершился срок подачи заявок на аренду пяти пещер. Напомним, что срок подачи документов завершился 7 июля. Сегодня Министерство культуры Армении представило имена претендентов.
Конкурсная комиссия присудила статус участника конкурса всем пяти организациям, представившим соответствующие установленным требованиям заявки.
На право арендовать пещеру Магеллана претендует ООО «Инкар», на право арендовать Медвежью пещеру претендует «Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей», на право арендовать пещеру Мозров претендуют две организации - «Фонд охраны дикой природы и культурных ценностей» и ООО «Тиезерг», на право арендовать пещеру «Арени 1» претендует консорциум «Арени 1 Карайр», на право арендовать комплекс «Каменные двери»  или «Пещерные жилища» претендует ООО «Музей комплекс средневековой этнокультуры Ахц» и консорциум «Артемис» вместе.
Результаты конкурса будут объявлены позже.
Необходимость принятия срочных мер обусловлена тем, что пещеры периодически становятся местом паломничества «охотников» за сталактитами и сталагмитами. Пещеры постепенно уничтожаются, и без надлежащей охраны памятники просто могут быть утеряны.