Ադրբեջանը փորձում է հօգուտ իր շահերի օգտագործել շփման գծում ադրբեջանական բնակավայրերի առկայությունը՝ հայկական բնակավայրերին հարվածելու համար՝ թաքնվելով խաղաղ բնակիչների մեջքի հետեւում։ Այս մասին հուլիսի 11-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր, «Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոն»-ի տնօրեն Թեւան Պողոսյանը։
Պողոսյանի խոսքով՝ հայկական կողմը պետք է մշտապես բարձրացնի այդ հարցը եւ փաստեր ներկայացնի միջազգային հանրությանը, այդ թվում՝ տեսանյութերի տեսքով՝ իրենց իսկ խաղաղ բնակիչների մահվան մեջ ադրբեջանական իշխանությունների մեղքն ապացուցելու համար։
«Մենք պետք է այդ մասին այնքան խոսենք, մինչեւ միջազգային հանրության ուշադրությունը հրավիրենք մյուս բնակավայրերի վրա։ Վերջիվերջո, կարեւոր չէ՝ մարդիկ բռնի՞ թե կամավոր են վերադարձել այդ շրջաններ՝ ապրելու համար»,- հստակեցրեց փորձագետը։
Նախկին պատգամավորի խոսքով՝ հայկական կողմը պետք է պատասխան գործողություններ ծավալի ու մեծ ակտիվություն ցուցաբերի։

Азербайджан пытается использовать в своих интересах фактор наличия на линии соприкосновения азербайджанских населенных пунктов для нанесения ударов по армянским позициям, прячась при этом за спинами своих мирных жителей. Об этом на встрече с журналистами 11 июля заявил бывший депутат парламента Армении, директор «Международного центра человеческого развития» Теван Погосян.
По словам Погосяна, армянская сторона должна постоянно поднимать этот вопрос, и предоставлять факты международному сообществу, в том числе и в виде видеоматериалов, для доказательства вины азербайджанской стороны в гибели своих мирных жителей.
«Мы должны об этом говорить столько, пока не обратим внимание международного сообщества на остальные населенные пункты. В конце концов, неважно, люди вернулись в эти районы для проживания насильно или добровольно»,- пояснил эксперт.
Как отметил бывший депутат, армянская сторона должна вести ответные действия и проявлять большую активность.