ԱՄՆ-ն ու Լիբանանը մտադիր են մինչեւ վերջ պայքարել ահաբեկչության դեմ։ Այս մասին հայտնել են Վաշինգտոնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի ու Լիբանանի վարչապետ Սաադ Հարիրիի ընդլայնված կազմով հանդիպման մեկնարկից առաջ, հայտնում է AP-ն։
Հարիրիի խոսքով, ինքը հույս ունի, որ  ահաբեկչության դեմ պայքարում Լիբանանի ու ԱՄՆ-ի համագործակցությունը կշարունակվի մինչեւ ահաբեկիչների վերջնական պարտությունը։ Թրամփն ասել է, որ Հարիրին կհաղթի պատերազմը ԻՊ-ի ու մյուս ահաբեկիչների դեմ ու որ «վերջին հաշվով դուք կհաղթեք․․․ Մենք վստահ ենք դրանում»։ Թրամփը գնահատել է՝ իր սահմանները ԻՊ-ի ու մյուս ահաբեկչական խմբավորումների ներթափանցումից պաշտպանելուն ուղղված Լիբանանի ջանքերը ու խոստացել է ԱՄՆ- ի օգնությունը։ «Ամերիկյան աջակցությունը կօգնի ապահովել, որ լիբանանյան բանակը լինի երկրի միակ պաշտպանը»,- ասել է նա։
Թրամփի խոսքով սիրիական փախստականների հումանիտար կարիքները նրանց հայրենիքից հնարավորինս մոտ տարածքում հոգալը նրանց օգնելու լավագույն միջոցն է։ Նա նշել է, որ ԱՄՆ-ն աջակցել է սիրիական փախստականներին օգնելու՝ Լիբանանի ջանքերին։ Իսկ Հարիրին նշել է, որ Թրամփին հայտնել է, թե ինչպես է պատկերացնում փախստականների հետ կապված ճգնաժամի լուծումը։

США и Ливан намерены бороться с терроризмом до конца. Об этом было заявлено перед началом встречи президента США Дональда Трампа и премьер-министра Ливана Саада Харири в расширенном составе в Вашингтоне, передает AP.
По словам Харири, он надеется, что сотрудничество Ливана и США в борьбе с терроризмом продолжится до полного поражения террористов. Трамп сказал, что Харири выигрывает войну  против ИГ и других (террористов), и что «в конечном счете вы победите... Мы уверены в вас». Трамп оценил усилия Ливана по защите своих границ от проникновения ИГ и других террористических групп и пообещал помощь США. «Американское содействие поможет обеспечить, чтобы ливанская армия была единственным защитником страны», - сказал он.
По словам Трампа, поддержка гуманитарных нужд сирийских беженцев как можно ближе к их родине – лучший способ помочь им. Он отметил, что США оказали содействие усилиям Ливана поддержать сирийских беженцев, прибывших в Ливан, посредством обеспечения чистой воды, убежищ и медпомощи. Харири отметил, что поделился с Трампом своим видением решения кризиса с беженцами.