Ավստրալիայի վարչապետը պնդում է, որ ԱՄՆ-ի նախագահի հետ պետք է ջերմ հարաբերություններ ունենալ՝ չնայած երկու առաջնորդների բավական թեժ հեռտախոսազրույցի գաղտնազերծմանը, փոխանցում է AP-ն։
Հւոնվարին Ավստրալիայի վարչապետ Մալքոլմ Թերնբուլի եւ ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջեւ տեղի ունեցած հեռախոսազրույցը գաղտնազերծել է The Washington Post-ը։ Դրանում խոսվել է փախստականների շուրջ գործարքի մասին, ոի համաձայն՝ ԱՄՆ-ն պետք է ընդունի 1250 փախստականի, որոնք գտնվում են Նաուրուի եւ Պապուա Նոր Գվինեայի ճամբարներում։
Գաղտնազերծման համաձայն՝ Թրամփը Թերնբուլին ասել է, որ այդ համաձայնագիրը «հիմարություն է», «գարշելի է» եւ «սարսափելի» ՝ հավելելով. «Այդ գործարքը ստիպում է ինձ սարսափելի տեսք ունենալ...Ինձ կսպանեն դրա համար»։
«Դա նրբանկատ, անկեղծ զրույց էր՝ ինչպես ասել է նախագահ Թրամփը»,-լրագրողներին ասել է Թերնբուլը։ «Երկուսս էլ հասուն մարդիկ ենք...Ես պաշտպանում եմ Ավստրալիայի շահերը, նա՝ Ամերիկայի։ Մենք ջերմ հարաբերություններ ունենք»,-հավելել է նա։

Australia’s prime minister insisted that his relationship with US President Donald Trump was “warm,” despite transcripts of a heated conversation in which the two leaders sparred over a refugee deal, reported the Associated Press.
The January phone call between Trump and Australian Prime Minister Malcolm Turnbull was widely reported at the time. But the transcripts published by The Washington Post offered new details into the conversation, which focused on an Obama-era refugee deal under which the United States will take up to 1,250 refugees that Australia houses in detention camps on the Pacific island nations of Nauru and Papua New Guinea.
According to the transcript, Trump told Turnbull the agreement was “stupid,” ”disgusting” and “horrible,” adding: “This deal will make me look terrible… I am going to get killed on this thing.”
“It was a courteous, frank conversation as President Trump said,” Turnbull told reporters when asked about the transcripts. “We’re both adults. … I stand up for Australia’s interests, he stands up for America’s interests. We have a warm relationship.”