Անկախության ժամանակաշրջանում Երեւանում իրականացվել է ամբողջությամբ հակաբնապահպանական քաղաքաշինություն։ Այս մասին NEWS.am–ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է բնապահպան, Հայաստանի բնապահպանության նախկին նախարար Կարինե Դանիելյանը։
Նրա խոսքով, նման մոտեցումը քայքայել է բնապահպանական ուղղվածության բոլոր այն նախադրյալները, որոնք մինչ այդ են եղել ստեղծված։ «Երեւանը հիմնականում կիսաանապատային գոտում է գտնվում։ Որպեսզի այստեղ հնարավոր լիներ քաղաք կառուցել, այն էլ մայրաքաղաք, զանգվածային կանաչապատում է իրականացվել , ստեղծվել են ջրային տարածքներ, որպեսզի փոխեն միկրոկլիման։ Հենց Երեւանն անցավ անկախ Հայաստանի ձեռքը, պարզվեց, որ մեր իսկապես աներեւակայական ագահությունը սպանում է ամեն ինչ»,- նկատեց բնապահպանը։
Կարինե Դանիելյանը հիշեցրեց, որ եթե որեւէ օլիգարխ ուզում է ինչ-որ «օբյեկտ» կառուցել կանաչ գոտում, հարցը նրա օգտին է լուծվում։ «Հաղթանակի այգուց սկսած մինչեւ Սարի թաղ՝ ամբողջ տարածքը տրվել է օլիգարխներին առանձնատներ կառուցելու համար, չնայած այդ տարածքն անվտանգ չէ։ Այդ անտառը պատահաբար չէ այնտեղ տնկվել, այն ամրացնում էր այդ տարածքը, որը վտանգավոր է սողանքների առումով»։ Փորձագետի խոսքով, այսօր, երբ բնական աղետների ռիսկերը տարեցտարի աճում են, ու բոլոր քաղաքները ձգտում են հարմարվել նոր պայմաններին, մեզ մոտ ամեն ինչ հակառակն է արվում։ «Հյուսիսային պողոտան ցուցիչ է, թե ինչպես չի կարելի կառուցապատել քաղաքի կենտրոնը, այն էլ մեր բնակլիմայական ու սեյսմիկ պայմաններում։ Շենքերը չափից մոտ են իրար։ Իմ կարծիքով դա մեծ ռիսկի տարածք է»,- նկատեց բնապահպանը
Միաժամանակ Կարինե Դանիելյանը մտահոգություն հայտնեց գազոնները ու ծառերը հանուն կայանատեղիների զոհաբերելու՝ քաղաքապետարանի միտումի կապակցությամբ։ «Գազոնների ոչնչացումը ապօրինի է։ Վստահ եմ, որ իշխանությունները չեն վերականգնի գազոնները, բայց գոնե ծառերը պետք է պահպանել ու վերականգնել։ Դա կարելի է անել փոսիկներում։ Դրանք շատ տեղ չեն զբաղեցնում»,- հիշեցրեց բնապահպանը։ Նրա խոսքով՝ հիմա մշակվել է «կանաչ քաղաք» նախագիծը Երեւանի համար։ «Վերջերս քաղաքապետարանում կայացել է դրա քննարկումը։ Ըստ էության այն ինձ գոհացնում է։ Բացառությամբ մեկ բանի՝ Առողջապահության նախարարության ներկայացուցիչները հրաժարվեցին ընդունել, որ մարդիկ հիվանդանում են բնապահպանականվատ միջավայրի պատճառով»։

В Ереване за период независимости градостроительство проводилось абсолютно антиэкологическое. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила эколог, бывший министр охраны природы Армении Карине Даниелян.
По ее словам, подобный подход разрушил все те экологически ориентированные предпосылки, которые прежде были созданы. «Ереван находится в основном в полупустынной зоне. Для того, чтобы здесь можно было построить город, да еще и столицу, было проведено массовое озеленение, созданы водные территории, чтобы изменить микроклимат. Как только Ереван перешел в руки независимой Армении, оказалось, что наша совершенно фантастическая жадность убивает все», - заметила эколог.
Карине Даниелян напомнила, что если какой-то олигарх хочет что-то построить в зеленой зоне «объект», вопрос решается в его пользу: «Вся территория от Парка Победы до Сари таха отдана олигархам под строительство вилл, хотя эта территория небезопасна. Этот лес не случайно был посажен, он укреплял эту территорию, опасную в плане оползней». По словам эксперта, сегодня, когда риски природных катаклизмов растут ежегодно, и все города стараются приспособиться к новым условиям, у нас все делается наоборот. «Северный проспект это индикатор, показатель того, как нельзя строить в центре города, да еще в наших природно-климатических и сейсмических условиях. Дома слишком близко стоят друг к другу. На мой взгляд, это территория большого риска», - отметила эколог.
Одновременно Карине Даниелян выразила обеспокоенность тенденцией муниципальных властей жертвовать газонами и деревьями ради парковок. «Уничтожение газонов незаконно. Уверена, что восстанавливать газоны муниципальные власти не станут, но хотя бы деревья необходимо сохранять и восстанавливать. Это можно сделать в лунках. Лунки много места не занимают», - напомнила эколог. По ее словам, сейчас разработан проект «зеленый город» для Еревана: «Недавно в мэрии состоялось его обсуждение. В принципе он меня устраивает. За исключением одного – представители Минздрава отказались признать, что люди болеют из-за нехорошей экологической обстановки».