Օգոստոսի 22-ին Դնեպրում տեղի է ունեցել Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ հայկական եկեղեցու խաչերի եւ զանգերի օծում: Արարողության շրջանակում եկեղեցու կողքին նաեւ հուշաղբյուր է բացվել, հայտնում է analitikaua.net պորտալը:
Արարողությունը ղեկավարել է Մարկոս եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը: Միջոցառմանը մասնակցել են հայ եւ ուկրաինացի հոգեւորականներ, հայ համայնքի եւ Ուկրաինայի տարբեր մարզերի հայկական երիտասարդական կազմակերպությունների անդամներ:
Ուկրաինայի Հայերի միության պատմամշակութային ժառանգության հարցերով կոմիտեի տեղեկություններով՝ վերջին 5 տարիներին հայ կրոնական համայնքներին են փոխանցվել Բելգորոդ-Դնեստրովսկում Սուրբ Աստվածամոր վերափոխման եկեղեցին, Կամենեց-Պոդոլսկում՝ Սուրբ Նիկողայոս եկեղեցին եւ Բերեժանիում՝ Սուրբ Գրիգոր եկեղեցին:

В Днепре  22 августа прошел чин освящения крестов и колоколов Армянской церкви им. Св. Григора Лусаворича. Также в рамках церемонии был открыт мемориальный источник рядом с церковью, сообщает на портал analitikaua.net.
Возглавил церемонию епископ Маркос Оганесян. В мероприятии приняли участие представители армянского и украинского духовенства, члены армянской общины и армянской молодежной организации из разных областей Украины.
По данным Комитета по вопросам историко-культурного наследия Союза армян Украины, за прошедшие пять лет армянским религиозным общинам были переданы церковь Успения Св. Богородицы в г. Белгород-Днестровский, церковь Св. Николая (Св. Никогайоса) в г. Каменце-Подольском и церковь Св. Григория в г. Бережаны.