Բեռլինի տարածքը մակերեսով Երեւանին գերազանցում է 4 անգամ, իսկ բնակիչների թվով՝ գրեթե 3 անգամ: Մեր մայրաքաղաքում բնակչության խտությունը մեկ քառակուսի կիլոմետրի վրա 4,8 հազար մարդուց ավելի է ընդդեմ Բեռլինի 3,7 հազար մարդու: Այս գործոնն, ըստ երեւույթին, անդրադառնում է ճանապարհային երթեւեկության վրա:
Երեւանն ավտոբուսային երթուղիների թվով Բեռլինին 5 անգամ զիջում է: Դրա փոխարեն, մենք կասկածելի «ձեռքբերումներ» ունենք միկրոավտոբուսների մասով (պաշտոնական տվյալներով՝ 1,4 հազար միավոր)՝ ուղեւորների համար իրենց ոչ պակաս կասկածելի «հարմարավետությամբ»: Իսկ ահա, Բեռլինի հասարակական տրանսպորտի համակարգում ուղեւորատար միկրոավտոբուսներ նախատեսված չեն: Ըստ ուղեւորությունների հարամարավետության՝ մեզ հսկայական անդունդ է բաժանում: Բեռլինցիներից շատերը մարդատար ավտոմեքենաների տերեր են, բայց հաճախ նախընտրում են աշխատանքի գնալ հասարակական տրանսպորտով (բնականաբար՝ նաեւ աշխատանքից տուն): Մեզ մոտ ճիշտ հակառակ պատկերն է:
Ուղեվարձը մեզ բավականին բարձր է թվում: Նախապես նշենք, որ սակագները տարբերակված են՝ ըստ քաղաքի գոտիների (A, B եւ C), ըստ ուղեւորության ժամանակի եւ այլն: Մեկանգամյա ուղեւորությունների համար տոմսեր են նախատեսված մի քանի կանգառի համար, կամ, օրինակ, 2 ժամվա: Օրինակ՝ 2 ժամվա տոմսը միայն մեկ ուղղությամբ է, եւ միայն AB գոտիներում, մեծահասակ ուղեւորի համար արժե 2,8 եվրո:
Իսկ եթե ձեռք բերեք մեկ ամսվա կամ տարվա «մշտական» տոմս, ապա ուղեւորության արժեքը կնվազի: Օրինակ՝ մեկ ամսվա ուղեվարձը (Բեռլինի AB գոտիներում) արժե 59 եվրո, այսինքն՝ միջինը ամսվա յուրաքանյուր օրվա համար 2 եվրոյից պակաս: «Արեւմտյան աշխատավարձերի դեպքում սա միանգամայն ընդունելի մեծություն է: Հավելենք, որ այս տոմսով, բացի ավտոբուսներից, կարելի է օգտվել նաեւ Բեռլինի հասարակական տրանսպորտի այլ տեսակների ծառայություններից՝ քաղաքային էլեկտրագնացքից, մետրոյից, տրամվայից, նաեւ գետային լաստանավից:
Բեռլինյան ավտոբուսները 3-դռնանի են, եւ չափերով երեւանյաններից նկատելիորեն մեծ են: Մեջտեղի դուռը բավականին լայն է եւ հարմար է սայլակների համար՝ ինչպես հաշմասայլակների, այնպես էլ մանկասայլակների: Անհրաժեշտության դեպքում, երբ ավտոբուսի աստիճանի եւ մայթեզրի միջեւ տարբերությունը սայլակի համար մեծ է, վարորդն իջնում է եւ դռան վրա տեղադրում շարժական հարթակ: Այս դռան առջեւ սրահում ընդարձակ ազատ հարթակ է՝ սայլակներով ուղեւորների համար: Բեռլինում հաճախ են հանդիպում երկհարկ ավտոբուսներ, այդ թվում՝ քաղաքում տուրիստական ուղեւորությունների համար:
Հանգուցային կանգառները հագեցած են էլեկտրոնային վահանակով, որոնց վրա իրական ժամանակում նշվում է, թե քանի րոպեից կժամանի որոշակի երթուղով ավտոբուսը: Նույն տեղեկությունն ուղեւորը կարող է ստանալ նաեւ իր բջջային հեռախոսով: Երկրորդական կանգառներին նման վահանակներ դեռեւս տեղադրված չեն: Ի դեպ, տրանսպորտին սպասող ուղեւորների համար տաղավար ունեցող այսպիսի կանգառները նման են երեւանյանին (տես՝ լուսանկարը): Սակայն համընկնումները սրանով ավարտվում են:
Առաջին հայացքից երեւանյան անհարմարավետ տրանսպորտի սակագինը ցածր է: Սակայն սա թվացյալ էժանություն է: Այսպես՝ եթե տրանսպորտից օգտվես օրական միայն 2 անգամ, ապա ամսական ծախսը կազմում է 6 հազար դրամ: Այսինքն՝ պաշտոնական նվազագույն աշխատավարձի (55 հազար դրամ) գրեթե 10 տոկոսը: Նաեւ հաշվի առնենք, որ մեր իրականությունում վարձու աշխատաողներ են հանդիպում (ստվերային զբաղվածությամբ), որոնք նվազագույն աշխատավարձից քիչ են ստանում:
Երեւանի տրանսպորտային «կազմակերպությունները» (որոնց թիվը միայն ըստ միկրոավտոբուսների 4 տասնյակի է հասնում) հարմարավետության ապահովումը կապում են միայն սակագնի բարձրացման հետ: Սակայն հասարակական տրանսպորտը սկզբունքորեն սոցիալական ոլորտ է, եւ անհեթեթ է, որ «գծատերերի» ամբողջ լեգեոնը անձնական շահույթ է կորզում ուղեւորներից: Զարգացած երկրներում քաղաքային հասարակական տրանսպորտը, որպես կանոն, վնասաբեր է եւ քաղաքային բյուջեից դոտացիա է ստանում:

По площади территории Берлин опережает Ереван в 4 раза, а по численности жителей - примерно в 3 раза. Плотность населения в нашей столице больше – 4,8 тыс. человек на 1 кв. километр, против 3,7 тыс. человек в Берлине. Этот фактор, видимо, сказывается на дорожном движении.
По количеству автобусных маршрутов Ереван уступает Берлину в 5 раз. Зато у нас сомнительные «достижения» по линии микроавтобусов (в количестве, по официальным данным, в 1,4 тыс. единиц ), с их не менее сомнительным «комфортом» для пассажиров. А вот в системе общественного транспорта Берлина пассажирские микроавтобусы не предусмотрены. По комфорту же проезда нас разделяет громадная пропасть. Многие берлинцы, владельцы легковых автомобилей, на работу (и, естественно, обратно домой) нередко предпочитают ездить в общественном транспорте. У нас ситуация с точностью наоборот.
Стоимость проезда для нас кажется довольно высокой. Вначале отметим, что тарифы дифференцированы, по зонам города (A, B и C), по времени проезда, и т. д. Для разовых поездок предусмотрены билеты на несколько остановок, или, скажем, на два часа. К примеру, билет на два часа, в одном лишь направлении, и лишь в зонах AB, для взрослого пассажира стоит 2,8 евро.
Если же приобрести «постоянный» билет на месяц, или же год, то стоимость проезда снижается. Скажем, проездной на месяц (для берлинских зон AB) стоит 59 евро, то есть в среднем на каждый день месяца - менее 2 евро. Для «западных» зарплат – это вполне приемлемая величина. Добавим, что с этим билетом, помимо автобусов, можно пользоваться остальными видами общественного транспорта Берлина – городской электричкой, метро, трамваем, а также речными паромами.
Берлинские автобусы трехдверные, и габаритом заметно больше ереванских. Дверь посередине довольно широкая, и удобна для колясок, как инвалидных, так и детских. При необходимости, когда разница между ступенью автобуса и тротуаром велика для коляски, водитель выходит и устанавливает к двери передвижную платформу, типа пандуса. В салоне напротив этой двери широкая свободная площадка, для пассажиров с колясками. В Берлине часто встречаются двухэтажные автобусы, в том числе для туристических поездок по городу.
Узловые остановки оснащены электронными табло, на которых в реальном времени указывается, через сколько минут прибудет автобус определенного маршрута. Ту же информацию пассажир может получить посредством своего сотового телефона. На второстепенных остановках такие табло пока что не установлены. Кстати, такие остановки, с павильонами для ожидающих транспорт пассажиров, схожи с нашими ереванскими (см. фото). Но, на этом совпадения завершаются.
На первый взгляд, тариф дискомфортного ереванского транспорта низкий. Однако это кажущаяся дешевизна. Так, если пользоваться транспортом всего лишь два раза в день, то расход на месяц составляет 6 тыс. драмов. То есть почти 10% официальной минимальной зарплаты (55 тыс. драмов). Учтем к тому же, что в нашей действительности встречаются наемные работники (теневой занятости), получающие меньше минимальной зарплаты.
Транспортные «организации» Еревана (число которых только по микроавтобусам достигает четырех десятков), обеспечение комфорта связывают лишь с повышением тарифа. Однако общественный транспорт является в принципе социальной сферой, и выколачивать с пассажиров личную прибыль для целого легиона «владельцев линий» представляется абсурдным. В развитых странах городской общественный транспорт, как правило, убыточный, и дотируется из городского бюджета.