Իսպանիայում սահմանադրական դատարանը քննարկման է ընդունել Կատալոնիայի խորհրդարանի ընդունած անցումային շրջանի մասին օրենքը սահմանադրությանը չհամապատասխանելու վերաբերյալ երկրի կառավարության հայցը։
El Mundo պարբերականի համաձայն՝ կատալոնական իշխանությունները կարծում են, որ ինքնավար հանրության անկախություն ստեղծելու ճանապարհին դա իրավական հիմք կհանդիսանա։
ՍԴ-ի հայցը քննարկման ընդունելն իրավաբանորեն նշանակում է, որ օրենքի ազդեցությունն առնվազն 5 ամսով կդադարեցվի, որի ընթացքում դատավճիռը պետք է հրապարակվի։ Սակայն դատարանում փաստաթղթի քննարկումը կարող է նաեւ երկարաձգվել։

В Испании Конституционный суд принял к рассмотрению иск правительства страны о несоответствии конституции принятого каталонским парламентом закона о переходном периоде.
Как сообщает газета El Mundo, по мнению каталонских властей, создаст правовую базу на пути к провозглашению независимости автономного сообщества,
Принятие КС иска правительства к рассмотрению юридически означает, что действие закона будет приостановлено как минимум на пять месяцев, в течение которых должен быть оглашен судебный вердикт. Однако рассмотрение документа в суде может быть продлено.