Այն հուսադրող թվերը, որոնք հրապարակեց Հայաստանի կառավարությունը, պետք է ոչ միայն թղթի վրա գրված, այլեւ շոշափելի լինեն։ Սեպտեմբերի 15-ին՝ լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, այս մասին ասաց «Ազատ դեմոկարտներ» կուսակցության փոխնախագահ Անժելա Խաչատրյանը։
Նրա խոսքով՝ հայ ժողովուրդն այդպես էլ սեփական մաշկի վրա չզգաց այն դրական փոփոխությունները, որոնց մասին հայտարարում է կառավարությունը։
Դրա վառ ապացույցն են արտագաղթի մեծացող տեմպերը։ «Միայն 2016-ին Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով, որն ամբողջական պատկերը չի արտացոլում, 24 հազար արտագաղթած քաղաքացի ունենք»,-ասաց Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ արտերկիր աշխատանքի մեկնողների եւ երկիրը լքողների միջեւ թվային հարաբերակցությունն աճել է։
Նրա խոսքով՝ աշխատանքի նպատակով արտերկիր են մեկնում արտագաղթողների 47 տոկոսը։ Նա նաեւ նշեց, որ երկրում արագ տեմպերով շարունակում է աճել աղքատությունն ու հասարակության շերտերի միջեւ սոցիալական տարբերությունը։ «Այսպես,աղքատությունը մեր երկրում շարունակում է բարձր մակարդակում մնալ եւ մոտ 30 տոկոս է կազմում։ Իսկ արտաքին պարտքի մասին, թվում է, բոլորն են խոսում։ 600 մլն դոլար աճ է արձանագրվել»,-եզրափակեց ընդդիմադիրը։

Те обезнадеживающие цифры, которые Правительство Армении представило в своем отчете, должны не только писаться на бумаге, но и быть ощутимы. Такое мнение на встрече с журналистами 15 сентября выразила вице-председатель партии «Свободные демократы» Анжела Хачатрян.
По ее словам, армянский народ так и не ощутил на себе те положительные изменения, о которых заявило Правительство.
Доказательством тому являются темпы эмиграции, которые продолжают увеличиваться. «И только по обобщенным данным Национальной статистической службы за 2016 год, которые не отражают полную картину, так как к ним надо еще дополнить некоторые цифры, имеем 24 тысячи эмигрировавших», - сказала Хачатрян, добавив при этом, что численное соотношение между теми, кто выезжает на заработки, и теми, кто покидает страну, выросло. Так, по словам сопредседателя партии «Свободные демократы», число выезжающих на заработки составило лишь 47%. Вместе с тем, Хачатрян отметила, что в стране неуклонными темпами продолжают расти бедность и социальный разрыв между разными слоями общества. «Так, бедность в нашей стране продолжает оставаться на очень высоком уровне и составляет порядка 30%. И это, опять-таки, официальные данные. Что же касается внешнего долга, то, кажется, об этом уже говорят все. Был зафиксирован рост в 600 млн. долларов», - заключила оппозиционер.