Ադրբեջանին պետք է կանգնեցնել, այնինչ Ռուսաստանը նրան զենք է վաճառում։ Այս մասին սեպտեմբերի 18-ին՝ Հայաստան-Սփյուռք 6-րդ համաժողովի շրջանակում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, հայտարարել է արցախյան պատերազմի հերոս, գեներալ-լեյտենանտ Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը: «Հայկական կողմը փորձում է մարդավայել ապրել, իսկ ադրբեջանական կողմը անընդհատ խախտում է հրադադարի ռեժիմը։ Միջազգային հանրությունը նրանց չի պատժում։ Սա է ամենավտանգավոր երեւույթը։ Ադրբեջանական կողմը պետք է կանգ առնի, իսկ Ռուսաստանը նրան զենք է վաճառում, ընդ որում, շատ հզոր զենք։ Աշխարհում ոչ ոք չունի այդպիսի տանկեր, ուղղաթիռներ, Ս-400 համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր: Նրանք զենք են գնում Ռուսաստանից, ում ռազմական դաշնակիցը մենք ենք»,-ընդգծել է Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը։
Գեներալը նշել է, որ դեմ է դրան։ «Հատկապես, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը վերջերս ելույթ էր ունեցել եւ նշել՝«ցանկալի չէ, արգելվում է զենք վաճառել պատերազմող երկրներին»։ Բայց հենց իրենք վաճառում են։ Իսկ ո՞վ է Ադրբեջանը. ագրեսիվ, ահաբեկչական զինված ուժերով պետություն»,-ասաց գեներալը։

Азербайджан нужно остановить, а Россия продает ему оружие. Об этом в беседе с журналистами 18 сентября в рамках 6-го форума Армения-диаспора заявил советский военачальник, армянский политический и военный деятель, генерал-лейтенант Норат Тер-Григорянц.
«Наша сторона старается по-человечески жить, а азербайджанская постоянно нарушает режим перемирия. Мировое сообщество их не наказывает. Вот это самое опасное явление. Азербайджанская сторона должна остановиться, а Россия продает им оружие, причем очень мощное оружие. Никто в мире не имеет такого оружия – танки, вертолеты, реактивные системы залпового огня С-400. Они покупают оружие у России, хотя мы являемся стратегическими союзниками России», - отметил Норат Тер-Григорянц. Генерал заявил, что выступает против этого. «Тем более, что президент России Владимир Путин недавно выступил и сказал: «нежелательно, запрещается продавать оружие конфликтующим государствам». Ну а сами продают. А кто такой Азербайджан? Это государство с агрессивными, террористическими вооруженными силами», - подчеркнул Норат Тер-Григорянц.