Կոլումբիական Կալի թմրակարտելի անվտանգության պետ Խորխե Սալսեդոյի պատմությունը, որը եղել է թմրանյութերի դեմ պայքարի վարչության իրազեկիչը, դրված է «Բարիգներ» (Narcos) սերիալի հիմքում: Նրա շնորհիվ է ոչնչացվել հանցավոր  խմբավորումը:
Հիմա Խորխե Սալսեդոն 60 տարեկանից մեծ է, նա գաղտնի վայրից փակ հեռախոսահամարով տված հարցազրույցում պատմել է կարտելում իր աշխատանքի, վկաների պաշտպանության ծրագրի շրջանակում կյանքի եւ տեսարանների մասին, որոնք սերիալում պատմականորեն ճշգրիտ են ներկայացված:
Նրա խոսքով՝ սերիալում պատմությունն առավելագույնս ճմարտացի է: Սալսեդոն պատմել է, որ ինժեներ լինելով, զբաղվել է նավթամշակման գործարաններում մասնագիտացված ծառայությունների մատուցմամբ: «Դրա հետ կապված ես որոշեցի իմ գիտելիքներիը որեւէ ավելի մեծ բանի համար օգտագործել եւ կապեր հաստատեցի բրիտանական խոշոր ընկերությունների հետ: Ես հրաշալի սարքավորում ունեի, որով Կոլումբիայի բանակը չափից ավելի տպավորված էր, որի հետ համագործակցում էի: 1988 թվականի դեկտեմբերին ընկերներիցս մեկը անսպասելի բանակից հեռացավ: Նա որոշակի շրջանակներում շատ հայտնի էր, այդ պատճառով շուտով նրա հետ կապվեցին Կալի թմրակարտելի ներկայացուցիչները եւ օգնություն խնդրեցին: Նրանք պատերազմում էին Պաբլո Էսկոբարի դեմ (կոլումբիացի թմրաբարոն), որն արդեն փորձել էր ռումբի միջոցով սպանել իր մրցակից Միգել Ռոդրիգեսին (Կալի կարտելի առաջնորդներից մեկը): Նրանք ընկերոջս ասել էին. «Դու մեզ պետք ես»: Նա պատասխանել էր, թե այդ ոլորտի մասնագետի է ճանաչում, որն առաջնակարգ սարքավորում ունի: Ուստի այն տեսարանը, որում Միգելն ինձ «խնդրում» է մնալ որպես անվտանգության ղեկավար, իրականությանը համապատասխանում է: Ոչ մեկն իմ անունը չի հարցրել, ինձ ուղղակի փաստի առաջ են կանգնեցրել: Ես հրաժարվելու հնարավորություն չունեի»,- նշել է նա:
«Պաբլոն (Էսկոբարը) իսկապես վատ մարդ էր, որը հանուն իր նպատակների անմեղ մարդկանց սպանում էր առանց աչքը թարթելու: Այնպես որ, այն ժամանակ նույնիսկ մասամբ համակրում էի Կալի կարտելի նպատակներին նման չարիքի դեմ պայքարում»,- ասել է նա: Սակայն Էսկոբարի մահից հետո, երբ Սալսեդոն ցանկացել է հեռանալ, նրան հասկացրել են, որ դա անհնար է: «Ես երբեք չեմ ցանկացել դառնալ նրանց կազմակերպության անդամ, բայց արդեն շատ բան գիտեի: Ակնհայտ էր, որ կարտելից ինձ հենց այնպես բաց չեն թողնի, ուստի ստիպված էի մտածել բոլոր հնարավորությունների մասին, որ կկարողանային կանխել կանխատեսելի վերջը»,- ասել է նա՝ նշելով, որ հպարտ է իր արածով: «Ես ուրախ եմ, որ օգնել եմ տապալել ոչ միայն Կալի թմրակարտելը, այլեւ կոռումպացված կառավարությունը եւ փտած համակարգը», ասել է նա:

История начальника безопасности колумбийского наркокартеля Кали Хорхе Сальседо, который был информатором Управления по борьбе, легла в основу сериала «Барыги» (Narcos). Благодаря ему  преступная группа была ликвидирована.
Сейчас Хорхе Сальседо больше 60, и он дал интервью из секретного места со скрытого номера, рассказав о своей работе в картеле, о жизни в рамках программы защиты свидетелей и о сценах, показанных в сериале исторически точно, включая самые мучительные для него.
По его словам, его история представлена в сериале максимально правдиво. Сальседо рассказал, что будучи инженером, занимался специализированными услугами для нефтеперерабатывающих заводов. «В связи с этим я решил использовать свои знания для чего-то большего и наладил связи с крупными британскими компаниями. Я располагал великолепным оборудованием, чем была крайне впечатлена армия Колумбии, с которой я сотрудничал. В декабре 1988-го один мой друг внезапно покинул армию. Он был хорошо известен в определенных кругах, поэтому довольно скоро с ним связались представители наркокартеля Кали и попросили о помощи. Они воевали с Пабло Эскобаром (колумбийский наркобарон), который уже пытался убить Мигеля Родригеса (один из лидеров картеля Кали) , своего конкурента, с помощью бомбы. Поэтому они сказали моему другу: «Ты нам нужен». Он ответил, что знает специалиста в этой области, к тому же обладающего первоклассным оборудованием. Поэтому та сцена, где Мигель «просит» меня остаться в качестве главы безопасности, соответствует действительности. Никто не спрашивал моего мнения, меня просто поставили перед фактом. У меня не было возможности отказаться», - отметил он
«Пабло (Эскобар) был по-настоящему плохим человеком, спокойно убивающим невинных людей ради своих целей. Так что в то время я даже отчасти симпатизировал целям картеля Кали в борьбе с подобным злом». Однако когда после смерти Эскобара, Сальседо захотел уйти, ему дали понять, что это невозможно.«Мне никогда не хотелось становиться членом их организации, но я уже слишком много знал. Стало очевидно, что из картеля меня так просто не отпустят, поэтому пришлось задуматься обо всех возможностях, способных предотвратить предсказуемый конец», - сказал он, отметив, что не гордиться тем, что делал. «Но я рад, что помог свергнуть не только наркокартель Кали, но и коррумпированное правительство, и саму прогнившую систему».