ԱՄՆ-ն մտադիր չէ բանակցություններ վարել «Թալիբան» շարժման հետ։ Այս մասին հայտարարել է նախագահ Դոնալդ Թրամփը Սպիտակ տանը կազմակերպված ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի մշտական ներկայացուցիչների հետ ճաշի սկզբին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Չեմ կարծում, որ մենք պատրաստ ենք հիմա նրանց հետ խոսել»,-ասել է Թրամփը՝ հավելելով, որ «Թալիբանը գործում է իր ժողովրդի դեմ, զինյալները աջ ու ձախ սպանում են կանանց եւ երեխաներին»։
«Մենք չենք ուզում խոսել թալիբների հետ։ Գուցե դրա ժամանակը գա, բայց ոչ մոտ ապագայում»,-ասել է նա:
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչների հետ հանդիպումը տեղի է ունենում աշխատանքային ճաշի ձեւով:
Ընդունելությանը ներկա են գտնվել նաեւ ԱՄՆ պետքարտուղար Ռեքս Թիլերսոնը, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ մշտական ներկայացուցիչ Նիկի Հեյլին եւ Սպիտակ տան աշխատակազմի ղեկավար Հերբերտ Մակմաստերը:

США не намериваются вести переговоры с движением «Талибан» .
Об этом  заявил президент страны Дональд Трамп перед началом своего рабочего обеда с постоянными представителями стран - членов Совета Безопасности ООН, приглашенными в Белый дом, сообщает ТАСС
«Я не думаю, что сейчас мы готовы говорить с ними», - сказал Трамп. Он отметил, что сейчас «Талибан»  действует против своего же народа, боевики движения убивают женщин и детей «направо и налево».
«Мы не хотим говорить с «Талибаном», - подчеркнул президент. - Может быть, для этого и настанет время, но нескоро».
Встреча  с постоянными представителями государств-членов СБ ООН,  проходит в форме рабочего обеда.
В приеме участвуют также госсекретарь Рекс Тиллерсон, постпред США при ООН Никки Хейли и шеф аппарата Белого дома Герберт Макмастер.