ՌԴ-ի դեմ ԱՄՆ նոր հնարավոր պատժամիջոցները ոչ այլ ինչ են, քան միջազգային տնտեսական ասպատակություն: Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը՝ նշելով, որ Մոսկվան հակառուսական պատժամիջոցներին կարձանգանքի՝ ելնելով երկրի շահերից, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
«Այդ հարվածները Ռուսաստանին եւ Թուրքիային չբաժանեցին»,- ասել է նա՝ մեկնաբանելով Ֆրանսիաի նախագահ Էմանուել Մակրոնի բառերը, ով մասնավորապես հայտարարել էր, որ Սիրիային ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի եւ Մեծ Բրիտանիայի շաբաթօրյա հարվածները Ռուսաստանին եւ Թուրքիային բաժանել են:
«Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ մի շարք հարցերում Մոսկվայի եւ Անկարայի դիրքորոշումները տարբերվում են, սակայն դա չի խանգարում շարունակել կարծիքների փոխանակումը, շարունակել քննարկել մեր դիրքորոշումներում այդ տարբերությունները, իսկ գլխավորը՝ դա ոչ մի կերպ չի անդրադառնում համագործակցության եւ տնտեսական խոշոր ու այլ նախագծերի իրագործման շուրջ փոխգործակցության հետագա բազմածրագրային հեռանկարների վրա»,- հայտարարել է Պեսկովը:
Կրեմլում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներն անվանել են «միջազգային տնտեսական ասպատակություն»՝ նշելով, որ Մոսկվան հակառուսական պատժամիջոցներին կարձանգանքի՝ ելնելով երկրի շահերից:
Խոսելով Ռուսաստանին հասցեագրված մեղադրանքների, մասնավորապես սիրիական Դումա ՔԶԱԿ մասնագետների ժամանմանը խոչընդոտելու փորձերի մասին՝ Կրեմլի ներկայացուցիչն այս հայտարարությունները անհիմն է անվանել՝ հիմնավորելով այն հանգամանքով, որ Ռուսաստանը սկզբից եւեթ «կտրուկ հանդես է եկել ընդդեմ հապշտապ մեղադրանքների նրա հասցեին, ով կարող էր կանգնած լինել այդ քիմիական հարձակման հետեւում, եւ հանդես է եկել անկողմնակալ հետաքննության օգտին»:
Ի պատասխան հարցին՝ ռուսական կողմն արդյոք տեղեկացվա՞ծ էր Սիրիային հարվածելու արեւմտյան կոալիցիայի պատրաստակամության մասին, Պեսկովը նշել է. «Զինվորականների գծով որոշակի տեղեկատվության փոխանակում իրականացվում է»:

Ни для кого не секрет, что по ряду вопросов позиции Москвы и Анкары расходятся, однако это не мешает продолжать обмениваться мнениями. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков,передает ТАСС.
«Эти удары не разделили Россию и Турцию», - сказал он, комментируя слова президента Франции Эмманюэля Макрона, в частности заявив, что субботние удары США, Франции и Великобритании по Сирии разделили Россию и Турцию.
«Ни для кого не секрет, что по ряду вопросов позиции Москвы и Анкары расходятся, однако это не мешает продолжать обмениваться мнениями, продолжать обсуждать эти расхождения в наших позициях, а главное - это никоим образом не сказывается на дальнейших многоплановых перспективах развития сотрудничества и взаимодействия по реализации крупных экономических и иных проектов», - заявил Песков.
В Кремле также назвали санкции против России «международным экономическим рейдерством», отметив, что Москва отреагирует на антироссийские санкции исходя из интересов страны.
Говоря об обвинениях в адрес России, в частности  в попытках воспрепятствовать приезду специалистов ОЗХО в сирийскую Думу представитель Кремля назвал данные заявления безосновательными, обосновав тем, что  с самого начала Россия «категорическим образом выступала против скоропалительных  обвинений в адрес того, кто мог стоять за этой химической атакой и выступала за беспристрастное расследование».
Отвечая на вопрос, была ли российская сторона проинформирована о готовности западной коалиции нанести ракетные удары по Сирии, Песков отметил, что определенный обмен информацией по линии военных осуществляется.