Մեծ Բրիտանիայի հարավ-արեւմուտքում բրոնզե դարաշրջանի գերեզմանոցում ավստրալացի հնագետները հայտնաբերել են  մարդու 4000 տարվա դիակիզված մնացորդներ: Այս մասին նշվում է Ավստրալիայի ազգային համալսարանի կայքում, հաղորդում է «Գազետա» թերթը:
Սկզբում հնագետները չէին ակնկալում այս հատվածում որեւէ բան գտնել, սակայն տեղացի ֆերմերների խոսքով, հողը գյուղատնտեսական նպատակներով բազմիցս փորվել է: Սակայն ընդամենը 25 սմ խորության վրա գիտնականները մոխրով եւ ոսկորների հատվածներով կավե աման են գտել: Ըստ հետազոտողների՝ գտածոն 4000 տարեկան է:
Հնագետները մտադիր են ոսկորներով որոշել դիակիզված մարդու տարիքը եւ սեռը, ինչպես նաեւ պարզել, թե ինչով է նա փոքր տարիքում սնվել: Բացի այդ մոտակայքում սննդի մնացորդներով կերամիկական տարա է գտնվել, որը հնագետներին խորհելու առիթ է տվել:

Австралийские археологи нашли в кургане бронзового века на юго-западе Британии кремированные человеческие останки возрастом около 4000 лет. О находке сообщается на сайте Австралийского национального университета, передает Gazeta
Изначально исследователи не слишком надеялись найти что-либо на этой территории — по словам местных фермеров, земли неоднократно вспахивались в сельскохозяйственных целях. Однако на глубине всего 25 см археологи нашли глиняную урну с пеплом и фрагментами костей. По мнению исследователей, раньше над урной была внушительная насыпь, которая со временем сравнялась с землей. Возраст находки ученые оценили в 4000 лет.
Исследователи планируют по останкам определить пол и возраст кремированного человека, а также чем он питался в детстве. Также поблизости был найден средневековый керамический горшок с остатками пищи, который несколько озадачил исследователей. Горшок был тщательно спрятан под несколькими слоями плоских камней и неясно, кому и зачем в XII-XIII веках могло понадобиться закапывать горшок с пищей у чьей-то могилы.