Հայաստանում ֆերմերների եւ մատակարարների միջեւ առկա խնդիրները դեռ լուծված չեն: Այս մասին հունիսի 14-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի ագրարագյուղացիական միավորման» նախագահ ՀրաչԲերբերյանը՝ մեկնաբանելով գյուղատնտեսության ոլորտում առկա իրավիճակը:
Նրա կարծիքով՝ այս ոլորտը լուրջ բարեփոխումների կարիք ունի, որոնք ինչ-ինչ պատճառներով անգամ չեն էլ սկսել իրականացվել: «Կարելի է վստահությամբ ասել, որ մենք գյուղատնտեսությունը հետ են գցել եւս մեկ տարով: Գյուղատնտեսության ներկայիս նախարարությունը չի կարողանում իրականացնել այդ բարեփոխումները »,- դժգոհեց Բերբերյանը:
Ընդ որում, նա նշեց, որ կառավարությունը ճիշտ է վարվել, առաջարկել է մարել գյուղացիների վարկերը, սակայն այժմ ոլորտը լուրջ բարեփոխումների կարիք ունի, իսկ գյուղատնտեսության նախարարությունում չկա մարդ, ով կարող է դրանց իրականացման համար պատասխանատվությունը վերցնել իր վրա: ՀԿ-ի ղեկավարը գտնում է, որ նախարարությունում պետք է աշխատեն մարդիկ, որոնք համապատասխան մասնագիտական հմտություններ ունեն, իսկ այդպիսի գիտելիքներ, ըստ նրա, չունի անգամ գյուղատնտեսության նախարարը:
Խոսելով հանրապետությունում ծիրանի աճեցման եւ վաճառքի հետ կապված իրավիճակի մասին՝ նա մտահոգություն հայտնեց. «Այս տարի արտահանվել է 11 հազար տոննա ծիրան: Անցյալ տարի արտահանումը սկսվել էր հունիսի 10-ին, իսկ այս տարի՝ մայիսի 25-ին, եւ կարծում եմ, որ նախորդ տարվա համեմատ ցուցանիշը կկրճատվի 40 տոկոսվ: Դրա պատճառը հենց արտահանման սխալ կազմակերպումն է»,- բացատրեց Հրաչյա Բերբերյանը:
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի տնտեսությունը զարգանալու փոխարեն աստիճանաբար սկսել է հետ գլորվել: Այս խնդիրը լուծելու համար հասարակական կազմակերպության ղեկավարը առաջարկեց, որպեսզի մայրաքաղաքային իշխանությունները քաղաքացիներին թույլատրեն «բակային շուկաներ» բացել:

Проблемы в отношениях между фермерами и поставщиками в Армении так и не были решены. Об этом на встрече с журналистами 14 июня заявил председатель общественной организации «Аграрно-крестьянский союз Армении» Грачья Берберян, комментируя ситуацию в сельскохозяйственном секторе.
По его мнению, данная сфера нуждается в серьезных реформах, которые  по каким-то причинам даже не начинают. «Можно с уверенностью сказать, что мы умудрились отбросить сельское хозяйство еще на год назад. Нынешнее Министерство сельского хозяйства не в состоянии реализовать эти реформы», - посетовал Берберян.
При этом он отметил, что Правительство поступило правильно, когда предложило погасить задолженность фермеров по кредитам, однако сейчас отрасль нуждается в серьезных реформах, а в Минсельхозе нет того человека, кто смог бы взять на себя ответственность по их реализации. Глава НПО считает, что в профильном министерстве должны работать люди, которые обладают соответствующими профессиональными навыками, а таких знаний нет даже у самого министра сельского хозяйства.
Говоря же о ситуации с выращиванием и реализацией  абрикосов в республике, он выразил озабоченность. «В этом году было экспортировано 11 тысяч тонн абрикосов. В прошлом году экспорт начался 10 июня, а в этом году 25 мая, и я считаю, что в сравнении с предыдущим годом показатель снизится на 40%. Причина тому – неправильная организация непосредственно самого экспорта», - пояснил Грачья Берберян.
Он подчеркнул, что экономика Армении, вместо того, чтобы развиваться, стала постепенно скатываться назад. Для решения данной проблемы глава общественной организации  предложил, чтобы столичные власти позволили гражданам открывать «дворовые рынки».