Կանադան երեք օր ունի Հյուսիսամերիկյան ազատ առեւտրի համաձայնագրի (NAFTA) շրջանակում ծագած վեճերը լուծելու համար, հաղորդում է Reuters-ը:
ԱՄՆ-ի եւ Մեքսիկայի միջեւ երկկողմ համաձայնագրից հետո, Կանադան հնարավորություն ստացավ Վաշինգթոնի հետ սկզբունքային հարցերի շուրջ բանակցությունները վերսկսել եւ մինչեւ շաբաթվա վերջ լուծել դրանք:
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Քրիստիան Ֆրիլենդը ԱՄՆ-ի առեւտրային ներկայացուցչի գրասենյակում բանակցությունների արդյունքներից հետո լավատեսորեն է տրամադրված:
Կանադան պատրաստ է փոխզիջումների գնալ այնպիսի հարցերի շուրջ, ինչպիսիք են աշխատանքային օրենսգրքում պայմանների մեղմացումը, ինչպես նաեւ կաթնամթերքի շուկաների հարցերը:
Ամերիկյան մայրցամաքի երեք խոշորագույն երկրները ձգտում են, որ բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը ստորագրվեն մինչեւ Մեքսիկայի ներկայիս նախագահ Էնրիկե Պենե Նյետոն այս տարվա նոյեմբերին կհեռանա իր պաշտոնից:
Ամերիկյան կողմը կկարողանա ստորագրել փաստաթղթերի իր մասը ոչ ուշ, քան 90 օրվա ընթացքում: Կոնգրեսն ու Դոնալդ Թրամփը շահագրգռված են պայմանագրի ստորագրմամբ:

У Канады есть три дня, чтобы решить спорные вопросы, возникшие в рамках Североамериканского соглашения о свободной торговле (NAFTA), сообщает Reuters.
После того как США и Мексика подписали двухстороннее соглашение, Канада получила возможность возобновить переговоры с Вашингтоном по принципиальным вопросам и решить их до конца недели.
Министр иностранных дел Канады Кристиа Фриленд по итогам переговоров в офисе торгового представителя США настроена оптимистична.
Канада готова пойти на уступки в рамках соглашения по таким вопросам как смягчение условий в трудовом кодексе, а также в вопросе рынков молочной продукции.
Три крупнейшие страны американского континента стремятся к тому,чтобы все необходимые документы были подписаны до того, как действующий президент Мексики Энрике Пене Ньето покинет свой пост в ноябре нынешнего года. Американская сторона сможет подписать свою часть документов не раньше, чем в 90-дневный срок. Конгресс и Дональд Трамп заинтересованы в заключении соглашения.
Ранее Дональд Трамп заявлял, что не пойдет на переговры, если Канада не примет условия игры, по которым играют Вашингтон и Мехико. Ключевым вопросом в этом смысле служил запрет американским фермерам экспортировать ультрафильтрованное молоко в Канаду.
Другим препятствием на пути к соглашению являлся вопрос права интеллектуальной собственности и расширения защиты авторских прав с 50 до 75 лет.