Մոսկվայում մեկնարկել է ՌԴ կոմունիստական կուսակցության մայրաքաղաքային բաժանմունքի բողոքի ցույցն ընդդեմ կենսաթոշակային տարիքի բարձացման։ Մոսկվայի իշխանությունները թույլատրել են երթն ու ցույցը, սակայն անցկացման ժամանակը երկու անգամ կրճատել են։ Մասնակիցների համաձայնեցված քանակը՝ 15 000 մարդ, փոխանցում է Meduza-ն։ «Սպիտակ հաշվիչ»-ի տվյալներով՝ ակադեմիկոս Սախարովի անվան պողոտայում ընդամենը 5500 մարդ է հավաքվել։
Կենսաթոշակային բարեփոխման դեմ արդեն բողոքի ցույց է անցկացվել Վլադիվոստոկում, որի կազմակերպիչները պնդում են, որ 2000 մարդ է մասնակցել ցույցին։ Պրիմորսկի երկրամասում հայտարարում են 250 մասնակցի մասին։
Նովոսիբիրսկում ցույցին եկել է 2500 մարդ, ցույցի կազմակերպիչներն են եղել ՌԴ կոմունիստական կուսակցությունը, «Յաբլոկո»-ն եւ «Ժողովրդավարական ընտրությունը»։
Եկատերինբուրգում շուրջ 500 մարդ ցույց է արել «Ամոթալի գունդ» խորագրով։ Նրանք հավաքվել են քաղաքի կենտրոնում «Միասնական Ռուսաստան» խմբակցության պատգամավորների նկարներով։ Նման ցույց անցկացվել է նաեւ Լիպեցկում։
Ցույցերն ավարտվել են Բարնաուլում ու Օմսկում, շարունակվում են Բրյանսկում, Սամարայում, Դոնի Ռոստովում։
ՌԴ իշխանությունները մտադիր են ավելացնել կենսաթոշակային տարիքը՝ դարձնելով 65 տարեկան՝ տղամարդկանց եւ 60 տարեկան՝ կանանց համար։ Ըստ «Լեւադա կենտրոնի»՝ սրա դեմ են հանդես գալիս ռուսաստանցիների 89 տոկոսը։

В Москве началась акция столичного отделения КПРФ против повышения пенсионного возраста. Власти Москвы разрешили шествие и митинг, но время их проведения сократили вдвое. Согласованное количество участников — 15 тысяч человек, передает Meduza
По данным «Белого счетчика», к полудню на проспекте Академика Сахарова собрались всего 5500 человек.
Акция против пенсионной реформы уже прошла во Владивостоке, организаторы утверждают, что в ней приняли участие 2000 человек. В администрации Приморского края заявляют о 250 участниках, передает «Интерфакс».
По данным издания «Тайга.Инфо», на митинг в Новосибирске пришлидо 2500 тысяч человек — акцию организовали КПРФ, «Яблоко» и «Демократический выбор».
В Екатеринбурге около 500 человек провели акцию под названием «Позорный полк» — собрались в центре города с портретами депутатов думской фракции «Единой России». Аналогичная акция, как сообщает издание «МБХ Медиа», прошла в Липецке.
Митинги завершились в Барнауле и Омске, и продолжаются, в частности, в Брянске, Самаре и Ростове-на-Дону.
Власти РФ намерены повысить возраст выхода на пенсию до 65 лет для мужчин и до 60 лет для женщин. Против этой инициативы, по данным «Левада-центра», выступают 89% россиян. В конце июля в разных городах России прошли акции против пенсионной реформы.