Սեպտեմբերի 26-ին Նյու Յորքում ընթացող ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 73-րդ նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցող ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպեց Մադագասկարի ԱԳ նախարար Մաքսիմ Էլոի Դովոյի հետ։
Հայաստանի ԱԳՆ ղեկավարը գոհունակությամբ նշեց, որ վերջին տարիներին՝ հատկապես Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը (ՖՄԿ) Հայաստանի անդամակցությունից հետո, Հայաստանի եւ Մադագասկարի միջեւ շփումներն ու փոխգործակցությունը նկատելիորեն աշխուժացել են:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձան տարբեր հարթակներում փոխգործակցությանը, հատկապես արժեւորելով Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում սերտ համագործակցությունը: Նախարար Մնացականյանը նշեց, որ Հայաստանը մեծապես հետաքրքրված է աֆրիկյան մայրցամաքի հետ համակողմանի գործընկերության առավել ընդլայնմամբ եւ պատրաստակամ է գործնական քայլեր ձեռնարկել այդ փոխգործակցության զարգացման առումով առկա ներուժը լիարժեքորեն օգտագործելու ուղղությամբ։
Հայաստանի եւ Մադագասկարի արտգործնախարարները մտքեր փոխանակեցին երկկողմ հարաբերությունների զարգացման ուղղությամբ քայլերի շուրջ՝ այս համատեքստում ընդգծելով նաեւ բարձրաստիճան փոխայցելությունների եւ շփումների դերը:
Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հանգամանալից քննարկեցին ՖՄԿ երեւանյան գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները, օրակարգը, նախատեսվող միջոցառումները եւ մասնակիցների հավանությանը ներկայացվելիք փաստաթղթերը: Նախարար Մնացականյանն իր գործընկերոջը ներկայացրեց կազմակերպությունում Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները եւ առաջ քաշվելիք նախաձեռնությունները:

В рамках сессии ГА ООН в Нью-Йорке состоялась встреча главы МИД Армении Зограба Мнацаканяна с коллегой из Мадагаскара Максим Элуа Дуву.
Как сообщает пресс-служба МИД, глава внешнеполитического ведомства с удовлетворением отметил, что за последние годы, после вступления Армении в Международную организацию франкофонии, контакты с Мадагаскаром и сотрудничество значительно активизировались.
Стороны коснулись сотрудничества на различных площадках, в особенности в рамках МОФ,. Министр Мнацаканян отметил, что Армения заинтересована в расширении всестороннего сотрудничества с африканскими странами и готова предпринять практические шаги для развития сотрудничества и использования имеющегося потенциала.
Главы МИД обменялись мнениями относительно шагов, нацеленных на развитие двусторонних отношений, в этом контексте была подчеркнута роль визитов на высоком уровне.
Главы МИД детально обсудили подготовку к саммиту МОФ в Ереване, повестку, запланированные мероприятия и представленные к подписанию документы. Министр Мнацаканян представил коллеге приоритеты Армении в период председательства в организации и запланированные инициативы.