ԱՄՆ Կոնգրեսի ներկայացուցիչների պալատում մեծամասնություն կազմող Հանրապետական կուսակցության անդամները խոստացել են կրճատել 2011 թվականի ֆիսկալային  տարվա ծախսերը, ինչը կարող է ներառել այլ երկրներին ԱՄՆ կողմից ժողովրդավարության հասատատման համար տրամադրվող ֆինանսների ծավալի կրճատման:
Դեռեւս հայտնի չէ, թե այս որոշումն ինչպես կանդրադառնա Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի վրա։ Հայաստանին եւ ԼՂՀ-ին տրամադրվող օգնության չափը պարզ կլինի շաբաթվա վերջում:
Հայաստանին եւ ԼՂՀ-ին  տրամադրվող գումարի ծավալները պահպանելու համար Ամերիկայի հայկական ազգային  կոմիտեն օրենսդիրներին կոչ է անում Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի շրջափակմանը դիմակայելու համար Հայաստանին տրմադրել 50 մլն, Ղարաբաղին՝ 10 մլն դոլար օգնություն։

Члены Республиканской партии, составляющие большинство в Палате представителей США, обещали сократить расходы 2011 фискального года, что может включить также сокращение объемов финансирования американской программы содействия демократии и оказания помощи иностранным государствам.
Пока не ясно, как повиляет это решение на объем финансовой помощи Армении и Нагорному Карабаху, однако законодатели в последние недели не раз заявляли о серьезном сокращении объемов помощи иностранным государствам. Детали об объеме помощи Армении и НКР будут известны в конце недели, пишет Armenian weekly.
В целях сохранения объемов финансовой помощи США Армении и НКР, АНКА призывает законодателей выделить $50 млн. Армении для укрепления независимости и противостояния блокаде со стороны Азербайджана и Турции, $10 млн. в качестве военной помощи Армении, и $10 млн. финансовой помощи НКР