Ամերիկյան Սի-բի-էս հեռուստաալիքի հեղինակավոր թղթակից Լառա Լոգանին  Կահիրեում տեղի ունեցած խռովությունների ժամանակ ծեծել եւ բռնաբարել են:
Նրա վրա հարձակումը կատարվել է փետրվարի 11-ին, երբ Թահրիր հրապարակում հավաքված ամբոխը տոնում էր Եգիպտոսի նախագահ Հոսնի Մուբարաքի պաշտոնանակությունը, ասվում է հեռուստաալիքի հայտարարության մեջ։
Լառա Լոգանը, նրա նկարահանող խումբը եւ նրանց թիկնապահները «հայտնվել են վտանգավոր տարրերի շրջապատում»: 200 հոգուց բաղկացած անկառավարելի ամբոխը Լոգանին առանձնացրել է իր գործընկերներիից եւ նրան ենթարկել դաժան ու շարունակական սեքսուալ բռնության եւ ծեծի։
Լոգանին փրկել է կանանց խմբի, ինչպես նաեւ եգիպտական բանակի շուրջ 20 զինվորականների  միջամտությունը: Դրանից հետո Լոգանը վերադարձել է ԱՄՆ։

CBS TV correspondent Lara Logan was raped and beaten during the riots in Cairo.
The journalist was attacked on February11, when jubilant crowd in Tahrir Square was celebrating the Hosni Mubarak’s, resignation, writes the BBC.
Lara Logan, her crew and security guards were surrounded by hazardous elements that were present on the area. The situation came to an uncontrolled state, a crowd of more than 200 people separated Logan from her colleagues and subjected her to cruel and prolonged sexual abuse and beatings.
The interference of a group of women and approximately 20 soldiers of the Egyptian army saved Logan. After that, Lara Logan was reunited with his crew and returned to the United States.
Lara Logan, 39, is of a South African origin. She is a Senior Correspondent at C-PBS for international affairs. In recent years she has worked in Iraq and Afghanistan.