Զարգացման հայկական գործակալության կանխատեսումներով, 2011 թվականին Հայաստանում կատարված արտասահմանյանյան ներդրումների ծավալը կկազմի շուրջ 20 մլն դոլար։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս մասին ասաց գործակալության տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը։
«Ինչ վերաբերում է արտահանման ծավալներին, ապա այս տարի դրանք կկազմեն շուրջ 2,5 մլն դոլար»,- տեղեկացրեց նա՝ միաժամանակ ավելացնելով, որ 2010-ին արտահանման ծրագրերը կազմել են 3,4 մլն դոլար, այն դեպքում, երբ ներդրումային նախագծերի արժեքը գնահատվել է 4,4 մլն դոլար։
Հարցին, թե Զարգացման հայկական գործակալությունը երբեւիցե միջնորդել կամ առաջիկայում պատրաստվո՞ւմ է միջնորդել Հայաստանում թուրքական ներդրումային որեւէ ծրագրի, Հարությունյանը նկատեց, որ նման բան երբեք չի պատահել։ «Եղել են դեպքեր, երբ թուրք գործարարները եկել են մեզ մոտ, մենք նրանց համապատասխան տեղեկատվություն ենք տրամադրել, սակայն պայմանավորվածություններ, որպես այդպիսիք չեն եղել»,- ամփոփեց նա։

По прогнозам Армянского агентства развития, в 2011 г. объем внешних инвестиций в Армении составит около $20 млн. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил директор агентства Роберт Арутюнян.
«Что касается объемов экспорта, то в этом году они составят около $2,5 млн.», - сообщил он, добавив, что в 2010 г. этот показатель составлял $3,4 млн., тогда как стоимость инвестиционных проектов была оценена в $4,4 млн.
На вопрос о том, выступало ли Армянское агентство развития посредником для какой-либо турецкой инвестиционной программы в Армении, Арутюнян отметил, что такого никогда не было. «Были случаи, когда турецкие предприниматели приходили к нам, мы им предоставляли информацию, однако до конкретных договоренностей дело не доходило», - заключил он.