NEWS.am-ը հրապարակում է The Washington Post-ում հրապարակված հոդվածը, որի հեղինակը` Միթչելլ Փոլմանը որպես ԵԱՀԿ դիտորդ մասնակցել է Ադրբեջանի ընտրություններին` 2008թ.:
«Իր փետրվարի 15-ի նամակում Յաշար Ալիեւը` ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպանը սխալ է մեկնաբանել Եվրոպայի Անվտանգության եւ Համագործակցության կազմակերպության` 2008թ. Ադրբեջանի նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ զեկույցում արված եզրակացությունները:
Դեսպանն ասել է, թե զեկույցում ասվում է, որ ընտրություններին առաջընթաց է նկատվել ընտրական գործընթացի նկատմամբ Ադրբեջանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունների ուղղությամբ:
Զեկույցում, սակայն, առաջընթացի մասին նշվում է, երբ խոսվում է միայն տեխնիկական խնդիրների մասին: ԵԱՀԿ կայքում տեղադրված զեկույցում ասվում է, որ ընտրությունները «անցել են առողջ մրցակցության բացակայության, ակտիվ քաղաքական բանավեճերի բացակայության եւ մեդիա-ոլորտի սահմանափակման պայմաններում, եւ, այդկերպ, չեն արտացոլում լիարժեք եւ բազմակարծ ժողովրդավարական ընտրությունների համար անհրաժեշտ սկզբունքներից մի քանիսը»: Բացի այդ, ԵԱՀԿ զեկույցը 2010թ. խորհրդարանական ընտրությունների մասին նշում է, որ «այդ ընտրությունների անցկացումը անբավարար էր` երկրի ժողովրդավարական զարգացման մեջ զգալի առաջընթաց ձեւավորելու համար»:

Новости Армении – NEWS.am приводит опубликованную в The Washington Post статью Митчелла Полмана, который служил в качестве наблюдателя от ОБСЕ на выборах в Азербайджане в 2000 г.:
В своем письме от 15 февраля Яшар Алиев, посол Азербайджана в США, неправильно истолковал выводы, сделанные Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе в докладе о президентских выборах 2008 г. в Азербайджане.
Посол сказал, что в докладе говорится, что в выборах отмечен прогресс в плане выполнения Азербайджаном своих международных обязательств в отношении выборов. Однако в докладе говорилось только о технических вопросах, когда речь шла о том, что Азербайджан добился прогресса. В докладе, который размещен на сайте ОБСЕ, говорится о том, что выборы «характеризовались отсутствием здоровой конкуренции, отсутствием активных политических дискуссий и ограничительной медиа-средой и, таким образом, не отражают некоторые из принципов, необходимых для полноценных и плюралистических демократических выборов». Кроме того, доклад ОБСЕ о парламентских выборах 2010 г. в Азербайджане отмечает, что «проведение этих выборов в целом было недостаточным, чтобы сформировать значимый прогресс в демократическом развитии страны».