«Քուրդիստան» կոմիտեն մարտի 8-ին Ստեփան Շահումյանի անվան հրապարակում տեղի ունենլաիք հանրահավաքում խոսելու է աշխարհում, մասնավորապես Թուրքիայում ապրող քուրդ կանանց իրավունքների ոտնահարման մասին: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց «Քուրդիստան» կոմիտեի ղեկավար Ժենյա Ամիրյանը:
«Մենք բողոքի ձայն ենք բարձրացնելու «Քուրդիստանում» Թուրքիայի իշխանությունների վարած քաղաքականության վերաբերյալ, որը ճնշում է քուրդ կանանց, ոտնահարում նրանց իրավունքներն ու անհիմն ձերբակալում: Մենք կոչ ենք անելու աշխարհի բոլոր կանանց դատապարտել բռնությունները, որոնք կիրառվում են նրանց նկատմամբ, ովքեր բարձրաձայնում են կառավարման արդյունավետության մասին, եւ հայտ են ներկայացնում մասնակցել քաղաքական որոշումների կայացմանը»,- նշեց Ամիրյանը: Նա նկատեց, որ Թուրքիայի խորհրդարանին պատիվ չի բերում քուրդ կին պատգամավորներին ճնշելը, իսկ նրանց ծեծելու տեսարանները հեռարձակվումեն աշխարհով մեկ:
«Եւ այդ ամենին գերտերությունները ոչ մի կերպ չեն արձագանքում եւ իրենց լռությամբ հովանավորում են Թուրքիային քուրդ ժողովրդին ճնշելու հարցում»,-նկատեց Ամիրյանը: Նրա խոսքով` հանրահավաքի անցկացման համար Կոմիտեն հատուկ է ընտրել հենց մարտի 8-ը` կանաց միջազգային օրը, որը, նրա ձեւակերպմամբ, աշխարհի շատ առաջադեմ երկրների կանանց համար մեծարման օր է, մինչդեռ քուրդ կանանց համար ոչ մի կերպ չի առանձնանում:
Հարցին, թե ի՞նչ վիճակում է Հայաստանում ապրող քուրդ կանանց իրավունքների պաշտպանությունը, «Քուրդիստան» կոմիտեի նախագահը արձագանքեց, թե Հայաստանում կայանք ավելի պաշտպանված են: «Իրավունքների ոտնահարման դեպքեր իհարկե կան, սակայն ոչ այն աստիճանի, ինչպես դա տեղի է ունենում Թուրքիայում: Իսկ նման դեպքերը կանխելու համար յուրաքանչյուր կին պետք է պահանջի հարգել իրեն»,-նկատեց Ամիրյանը:
Նշենք, որ Երեւանի քաղաքապետի լիազոր ներկայացուցիչը ի գիտություն է ընդունել «Քուրդիստան» կոմիտեի իրազեկումը` 2011թ. մարտի 8-ին ժամը 12-ից Ստ. Շահումյանի անվան հրապարակում հանրահավաք անցկացնելու վերաբերյալ:

Комитет «Курдистан» на митинге, который состоится 8 марта на площади Степана Шаумяна в Ереване, будет говорить о нарушении прав курдских женщин, живущих в мире и, в частности, Турции. Об этом в ходе беседы с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am сообщила глава комитета «Курдистан» Женя Амирян.
«Мы поднимем голос протеста против политики турецких властей в „Курдистане“, которые оказывают давление на курдских женщин, попирают их права и необоснованно арестовывают. Мы призовем всех женщин мира осудить насилие в отношении тех, кто поднимают вопрос об эффективности управления и подают заявку на участие в принятии политических решений»,– сказала Амирян. Она отметила, что турецкому парламенту не приносит чести давление на курдских женщин-депутатов, а кадры их избиения транслируются по всему миру.
«И на все это сверхдержавы никак не реагируют и своим молчанием поддерживают Турцию в вопросе применения давления в отношении курдского народа Турции»,– отметила Амирян. По ее словам, для проведения митинга Комитет специально выбрал 8 марта – международный женский день, который, по ее словам, во многих передовых странах мира является днем восхваления женщин, однако для курдских женщин этот день ничем не выделяется.
Отвечая на вопрос о том, в каком состоянии в Армении защита прав курдских женщин, председатель комитета «Курдистан» сказала, что в Армении женщины более защищены. «Случаи нарушения прав, конечно, есть, но не до такой степени, как в Турции. А чтобы предотвратить подобные случаи, каждая женщина должна требовать уважать себя»,– отметила Амирян.
Отметим, что полномочный представитель мэра Еревана принял к сведению уведомление комитета «Курдистан» о проведении митинга с 12:00 8 марта 2011 г. на площади Степана Шаумяна.