«Բարգավաճ Հայաստանի» հայտարարությունը` 2013թ. նախագահական ընտրություններում գործող նախագահի թեկնածությունը պաշտպանելու մասին ճիշտ է երկրի առջեւ կայացած սոցիալական, տնտեսական եւ քաղաքական խնդիրների առումով: Այդ մասին փետրվարի 19-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը:
Նրա խոսքով, այդ հայտարարությունը բխում է նաեւ «Բարգավաճ Հայաստանի» շահերից: «Ես չեմ կարծում, թե ԲՀԿ-ի որոշումը ուշացած էր»,- նկատել է Մելիքյանը` հավելելով, որ ԲՀԿ-ն նախկինում զերծ էր մնում դա հայտարարելուց, քանի որ վաղաժամ էր համարում:
Հարցին, թե անհրաժեշտություն կար արդյոք կառավարող կոալիցիայի նոր հուշագիր ստորագրելու մեջ, պատգամավորը պատասխանել է. «Ներքին եւ արտաքին մարտահրավերների առկայության պայմաններում անհրաժեշտություն էր առաջացել հստակեցնել դիրքորոշումները: Շատ կարեւոր է, որ կոալիցիոն երեք ուժերը որոշում են կայացրել միասնաբար»:

Заявление партии «Процветающая Армения» о поддержке на предстоящих в 2013 году президентских выборах кандидатуры действующего президента правильное с точки зрения решения стоящих перед страной социальных, экономических и политических задач. Об этом на пресс-конференции 19 февраля заявил депутат Национального собрания Армении от правящей Республиканской партии Армении Гагик Меликян.
По его словам, это заявление исходит также из интересов самой «Процветающей Армении». «Я не считаю решение партии «Процветающая Армения» запоздалым», - отметил Меликян, добавив, что ПА воздерживалось от этого заявления, поскольку считало его преждевременным.
На вопрос о том, была ли необходимость в новом документе правящей коалиции, депутат отметил: «При наличии внешних и внутренних вызовов назрела необходимость уточнения позиций. Очень важно, чтобы три коалиционные силы принимали решение сообща».