Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնի թափուր մնալը օրենքի կոպիտ խախտում է։ Փետրվարի 21-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին  հայտարարեց «Ժառանգություն» կուսակցության պատգամավոր Լարիսա Ալավերդյանը։
«ՄԻՊ-ն իր իրավասությունների վաղաժամկետ դադարեցման դեպքում իր իսկ լիազորությունները կարող է փոխանցել մեկ այլ անձի, այնինչ Գյումրիի վարորդների հայտնի դեպքերի կապակցությամբ զանգահարել եմ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ, բայց ինձ ասել են, որ որեւէ մեկը, այդ թվում՝ աշխատակազմի ղեկավարը, օրենքով լիազորված չէ իրականացնել ՄԻՊ-ի գործառույթները։ Մենք, փաստորեն, մտել ենք մի փուլ, երբ գրեթե մեկ ամիս Մարդու իրավունքների պաշտպան չենք ունենալու, ինչը Սահմանադրության 18-րդ կետի 3-րդ պարբերության կոպիտ խախտում է»,- ասաց նա:
Նշենք նաեւ, որ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը սահմանված կարգի համաձայն հրաժարականի դիմում է ներկայացրել Հայաստանի ազգային Ժողովին: Արմեն Հարությունյանը նշանակվել է Կենտրոնական Ասիայում ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնակատարի ներկայացուցիչ: Նա Հայաստանի օմբուդսմենի պաշտոնը զբաղեցնում էր  2006 թվականի փետրվարի 20-ից՝ 6 տարի ժամկետով:

The vacant post of Ombudsman is a gross violation of law, Larisa Alaverdyan, a member of the Heritage parliamentary faction, told journalists Feb. 21.
"In case the Ombudsman resigns, he may transfer his powers to another person. With respect to the Gyumri drivers I called the Ombudsman`s office and was told that no one, including the head of staff, has no legal right to act as Ombudsman. In fact, we will have no Ombudsman for almost a month, which is a violation of point 3 of Article 18 of the Armenian Constitution," Alaverdyan said.
Armenian News-NEWS.am reminds readers that RA Ombudsman Armen Harutyunyan submitted his resignation to the Armenian Parliament. He has been appointed Representative of the U.N. Human Rights Commissioner for Central Asia.