Ուղիղ մեկ տարի առաջ ՀՀ Ազգային ժողովը 45 կողմ եւ 55 դեմ ձայներով Նիկոլ Փաշինյանին չընտրեց վարչապետի պաշտոնում: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Մեկ տարին բավարար է՝ բացահայտելու, որ երկիր կառավարելն ու հանրահավաքներում ելույթ ունենալն իրար հետ կապ չունեն:
Ավելին, այսօրվա որոշ պսեվդոընդդիմադիրներին հիշեցնեմ, որ միակ ուժը, որը չսատարեց եւ կողմ չքվեարկեց մայիսի մեկին Փաշինյանի թեկնածությանը, հանրապետականն էր:
Բայց ասողին լսող էր պետք:
Պատմությունը դաժան է եւ անողոք թե՛ քաղաքական պայքարը ատելության վերածողների եւ թե՛ քաղաքական կոնֆորմիստների ու գաստրոլյորների նկատմամբ»:

YEREVAN. – Exactly one year ago, the National Assembly did not elect—with 45 votes for and 55 against—Nikol Pashinyan to the post of Prime Minister. Eduard Sharmazanov, vice-chairman and spokesperson of the former ruling Republican Party of Armenia (RPA), noted this in a Facebook post.
“One year is enough to expose that governing a country and speaking at rallies have nothing to do with each other,” Sharmazanov added, in particular. “Moreover, let me remind some of today’s pseudo-oppositionists that the only [parliamentary political] force [at the time] that did not support and not voted for Pashinyan’s candidacy on May 1 was the Republican.
“History is cruel and relentless toward those who turn political struggle into hatred and the political conformists and guest performers, alike.”