Ուղիղ մեկ տարի առաջ ՀՀ Ազգային ժողովը 45 կողմ եւ 55 դեմ ձայներով Նիկոլ Փաշինյանին չընտրեց վարչապետի պաշտոնում: Այս մասին Facebook-ի իր էջում գրել է ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Մեկ տարին բավարար է՝ բացահայտելու, որ երկիր կառավարելն ու հանրահավաքներում ելույթ ունենալն իրար հետ կապ չունեն:
Ավելին, այսօրվա որոշ պսեվդոընդդիմադիրներին հիշեցնեմ, որ միակ ուժը, որը չսատարեց եւ կողմ չքվեարկեց մայիսի մեկին Փաշինյանի թեկնածությանը, հանրապետականն էր:
Բայց ասողին լսող էր պետք:
Պատմությունը դաժան է եւ անողոք թե՛ քաղաքական պայքարը ատելության վերածողների եւ թե՛ քաղաքական կոնֆորմիստների ու գաստրոլյորների նկատմամբ»:

Одного года достаточно, чтобы понять, что управление страной и выступления на митингах не имеют никакого отношения друг к другу. Об этом на своей странице в Facebook 1 мая написал пресс-секретарь Республиканской партии Армении Эдуард Шармазанов.
Он отметил, что год назад Национальное Собрание Армении не избрало Никола Пашиняна премьер-министром  45 голосами за и 55 - против. «Я хотел бы напомнить некоторым псевдооппозиционерам, что единственной силой, которая не поддержала и проголосовала против кандидатуры Пашиняна в мае, были республиканцы (РПА - ред.). История жестока и безжалостна и к тем, кто превращает политическую борьбу в ненависть, и к политическим конформистами, и к политическим гастролерам», - написал Эдуард Шармазанов.