Կատալոնիայի խորհրդարանի շենքի մոտ հանրահավաքի մասնակիցները չորեքշաբթի, շրջանի Ազգային օրն այրել են Իսպանիայի դրոշը, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով El Periódico թերթին։
Մի քանի ժամ առաջ քաղաքում տեղի է ունեցել ցույց «Նպատակը՝ անկախություն» կարգախոսով, որին միացել է մոտ 600 հազար մարդ։ Ակցիայի ավարտից հետո Սյուտադել պուրակում, որտեղ գտնվում է ինքնավարության խորհրդարանը, հավաքվել է մոտ 300 մարդ։
Հանրահավաքի մասնակիցներն այրել են Իսպանիայի դրոշը, եւ մինչ շատերը վանկարկում էին ինքնավարության անկախության մասին կարգախոսներ, անհայտ անձինք՝ կապյուշոններով, փորձել են խորտակել ոստիկանական պատնեշները, նրանցից ոմանք ծխանռնակներ եւ բանկաներ են նետել իրավապահ մարմինների աշխատակիցների ուղղությամբ։ Առայժմ իրավապահները հավաքվածներին կոչ են անում ցրվել։
Բացի այդ, հայտնի է դարձել, որ Radio Nacional de España կորպորացիայի թղթակիցը եւ նկարահանող խումբը ենթարկվել են հարձակման Բարսելոնի իրադարձությունների լուսաբանման ժամանակ։ Լրագրողուհու ուղղությամբ քար են նետել, անհայտ անձինք խցիկի վրա ջուր են լցրել, իսկ խցիկի ձողը նետել են գետնին։ Ակցիայի ժամանակ տուժել է նաեւ Antena 3 հեռուստաալիքի երկու աշխատակից։
2017 թվականի հոկտեմբերի 1-ին Կատալոնիայում տեղի ունեցավ քվեարկություն թագավորության կազմից դուրս գալու վերաբերյալ, Մադրիդը սկզբից եւեթ հանրաքվեն անվանեց ոչ լեգիտիմ եւ հրաժարվեց ընդունել դրա արդյունքները։ Նույն թվականի հոկտեմբերի 27-ին Կատալոնիայի խորհրդարանը հաստատեց անկախ հանրապետության հռչակման բանաձեւը։ Ի պատասխան՝ երկրի իշխանությունները գործի դրեցին սահմանադրության 155-րդ հոդվածը, որը մինչ այդ երբեք չէր կիրառվել. այն թույլ տվեց սահմանափակել շրջանի ինքնավարությունը։

Участники митинга у парламента Каталонии сожгли в среду флаг Испании в Национальный день региона, передает ТАСС со ссылкой на газету El Periódico.
Несколько часов назад в городе прошла демонстрация под девизом «Цель – независимость», к которой присоединились около 600 тысяч человек. После завершения этой акции в парке Сьютаделья, где расположено здание парламента автономии, собрались примерно 300 человек.
Участники митинга сожгли флаг Испании, и пока многие лишь скандировали лозунги в поддержку независимости автономии, неизвестные в капюшонах попытались повалить полицейское ограждение, некоторые из них бросали дымовые шашки и банки в сторону сотрудников правоохранительных органов. Пока стражи порядка призывают собравшихся разойтись.
Кроме того, как стало известно, репортер и съемочная группа корпорации Radio Nacional de España подверглись нападению во время освещения событий в Барселоне. Так, в сторону журналистки бросили камень, неизвестные также облили камеру водой, а штатив швырнули на землю. Также во время акции пострадали двое представителей телеканала Antena 3.
1 октября 2017 года в Каталонии прошло голосование о выходе из состава королевства, Мадрид изначально называл этот референдум нелегитимным и отказывался признавать его результаты. 27 октября того же года парламент Каталонии утвердил резолюцию о провозглашении независимой республики. В ответ власти страны задействовали 155-ю статью конституции, которая ранее никогда не применялась и позволила ограничить самоуправление региона.